תקרית האש בגבול מצרים: האם החיילת פחדה מחטיפה או פחדה להסתער?

לצד החיילת שירתה במחבל בתקרית הירי בגבול מצרים ביום שישי האחרון, בצה"ל יש ביקורת על חיילת אחרת שבחרה שלא לפתוח באש. אביה מתאר שחששה לירות על חיילים אחרים, או מחטיפה. בינתיים מבקשים בצבא להמתין עד סיום תחקירי האירוע

מה באמת קרה ברגעי ההיתקלות בגבול מצרים? בתקשורת התפרסמו גרסאות שונות לרצף האירועים בתקרית. לצד הלוחמת שירתה ואף חיסלה את אחד המחבלים, היתה לוחמת נוספת, שככל הנראה, הסתתרה ולא הסתערה על המחבלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החיילת הנחשבת למצטיינת, כתבה על קיר הפייסבוק שלה לאחר התקרית: "אז אחרי שהייתי בין חיים למוות הצלחתי לצאת בחיים עם מחבלים מול העיניים". בנוסף כתבה כי היא "גאה בכל לוחמת ולוחם שנמצא בגדוד הזה, בעיקר בפלוגה האדירה שלי, ובחברים שלי שאני הכי אוהבת".

בשיחות שקיימה עם כמה מחבריה הקרובים סיפרה על ההחלטה שלא להסתער על המחבלים. "לא מיהרתי לפתוח באש מחשש שיפגעו חיילים שלנו", הסבירה. "הייתי בנקודה שלא ידעו על מיקומה, היתה יכולה להתפתח תקרית של אש ידידותית ואז האירוע היה מסתיים עם יותר נפגעים לכוחותינו".

בשיחה עם חדשות 2 סיפר אביה: "אנחנו יודעים את האמת, אז לא התרגשנו וחיזקנו אותה. היא בכתה ואמרה שעושים לה עוול - בין המילים זה נשמע שהיא לקחה את זה מאד קשה. היא אומרת שהיא עשתה את מה שלמדו אותה".

לטענת אביה, הסיבה לאופן שבו פעלה נובעת מחוסר הניסיון שלה. "זה היה תחקיר ראשוני וממנו עולה שהיא פעלה כמו שצריך כמו שציפו ממנה - אי אפשר לצפות מחיילת עשרה חודשים בצבא להסתער לבד על מחבלים. מה גם שהבנתי שחיילי התותחנים היו בקו האש שלה. היא לא התחבאה, אלא תפסה מחסה".

"הבהירו להם כל הזמן שיש תמיד התרעות על חטיפת חיילים, החדירו להם את זה כל כך חזק בתודעה, שהדבר הראשון שהיא חשבה זה 'שלא יחטפו אותי'. היא בסדר, החברים תומכים, אבל בכל זאת מחבל ירה לעברה".

החברים מחזקים: "גאה בך"

בדף הפייסבוק של החיילת היא מקבלת חיזוקים מחברים. חברתה רשמה על הקיר שלה: "אני כל כך גאה בך, את עושה חיל וגם ברגע בו עמדת במצב בין חיים למוות חשבת רק על איך תצאי ממנו בלי לפגוע באף אחד או ליצור אי נעימויות. תשמרי על עצמך. את חשובה לנו. דואגת לך המון". חבר נוסף כתב: "גאה בך על מה שעשית לוחמת אמיצה, שמרי על עצמך". והיא השיבה לו "אני לא עשיתי כלום".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים כי "התחקיר לא הסתיים, והדברים אינם משקפים את האירוע במלואו. נעשה עוול לחיילת, היא לא נדרשה להסתער ולא חיפשו אותה, היא לא נעלמה לחבריה לפלוגה". לעומתם מתארים החברים של החיילת מציאות קצת שונה, ולפיה הם לא מצאו אותה ואף חששו לגורלה.