לוחמים בגדוד הקרקל: "צה"ל מזניח אותנו ומזלזל בנו"

לוחמים בגדוד שמנע פיגוע בסופ"ש האחרון בגבול, מספרים על מחסור כבד באמצעי לחימה תקינים, וביחס מפלה מצד הפיקוד העליון של צה"ל. "אנחנו עושים את אותו הדבר כמו חטיבות גדולות בפעילות מבצעית - אבל אותנו זונחים", מספרת אחת הלוחמות. דובר צה"ל מכחיש: הגדוד מצויד במיטב אמצעי הלחימה

על רקע מעורבות לוחמי ה"קרקל" בתקרית הירי הקטלנית, בסוף השבוע בגבול ישראל-מצרים, נשמעות תלונות מקרב לוחמי הגדוד. בראיון מיוחד לתכנית "שש עם עודד בן עמי", מספרת אחת הלוחמות על מחסור כבד בציוד - שעלול לעלות בחיי אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חסרים לנו הרבה מאוד אמצעי ביטחון שוטף", מספרת הלוחמת. "חסרים לנו אמצעים תקינים לראיית לילה, אמצעים תרמיים, כוונות, כלי נשק. לאחת מחברותיי, מטוליסטית, לא נותנים נשק מטול רימונים - כי פשוט אין בגדוד. אותו הדבר בנוגע לכלי נשק של קלעים".

לדברי הלוחמת, קיים מחסור גם בתחמושת. "המקלעים שלנו משתמשים בתחמושת אימונים בלבד", היא טוענת. "זוהי תחמושת באיכות ירודה, שגורמת למעצורים רבים. אנחנו אמורים לקבל (אמצעי לחימה) לכוננות מלחמה - תחמושת באיכות גבוהה ללא מעצורים, אבל חסרים לנו גם כדורים מיוחדים, רימונים למטולים, רימוני תאורה ורימוני רסס".

"הגזרה חמה לא פחות מעזה"

"הגזרה שלנו חמה לא פחות מעזה", מדגישה הלוחמת. "אנחנו משתמשים באמצעים שכלל אינם קשורים לרמת הכוננות. קיימת תחושת זלזול מצד הצבא בגדוד שלנו ובמשימות שאנחנו תופסים. אנחנו חשים זאת בשיחות עם לוחמים, ולפי דעתי זה בגלל שאנחנו לוחמות שפועלות לצד לוחמים. לא רגילים לראות בנות שמסתערות לצד בנים. רואים בנו 'גדוד בלאי', גדוד לא טוב".

"אנחנו עושות אותו הדבר כמו גבעתי, גולני וחטיבות גדולות שעושות פעילות מבצעית", אומרת הלוחמת בקרקל. "הקצינים והמפקדים שלנו מאוד תומכים בנו ונותנים כשיש, ואף פעם לא מחסירים מאיתנו - אבל התחושה היא שהצבא בכללותו מזלזל בנו וזונח אותנו. בצפון ובדרום משתמשים באמצעים מיוחדים - אבל לנו את זה. זה מסכן את כולנו. הפיגוע יכול היה להיגמר אחרת - והיה הרבה מאוד מזל מה שקרה שם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "גדוד הקרקל מצוייד במיטב אמצעי הלחימה הקיימים במערך החי"ר של צה"ל ואינו סובל ממחסור. לגדוד ישנם כל האמצעים לעמידה מיטבית במשימת ההגנה על הגבול המערבי של מדינת ישראל, זאת כפי שהוכח באירוע האחרון בגבול".