צה"ל נערך למלחמה כוללת: "העורף ובסיסי צה"ל ייפגעו קשות במלחמה הבאה"

ראש החטיבה הלוגיסטית של צה"ל מזהיר כי במלחמה הבאה בסיסי צה"ל ייפגעו קשות וכך גם העורף. "המחסנים שלנו מלאים לחלוטין ואנו מוכנים למלחמה", מצהיר תת-אלוף איציק כהן בריאיון לחדשות 2 באינטרנט. לאחרונה תרגלו במטה הכללי מלחמה מכל החזיתות: "משקיעים רבות כדי שהבסיסים יוכלו לשרוד במתקפה". ריאיון

תרחיש מלחמה. תרגיל פיקוד העורף (דו"צ)

בצה"ל 2012 לא לוקחים סיכונים ומגבירים את האימונים לקראת האיומים השונים. בין היתר, תרגל לאחרונה המטה הכללי של צה"ל מלחמה מכל החזיתות, ברקע ההערכה שהיעדים במלחמה הבאה יהיו הבסיסים מדרום ועד צפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש החטיבה הלוגיסטית של צה"ל סבור שבמלחמה הבאה העורף הצבאי והאזרחי ייפגעו קשות. "אנחנו מוכנים למלחמה ונמצאים בחזית קצת מורכבת של חוסר יציבות - צריך להיות מוכנים בכל שעה ובכל זמן ואנו עושים זאת בצורה טובה", מסביר תת-אלוף איציק כהן בריאיון לחדשות 2 באינטרנט. "בצה"ל עוקבים אחרי מה שקורה בסוריה ומסביב וזה יכול להיות להתנפץ בכל יום. כל הזמן מרעננים פקודות לוגיסטיות ואופרטיביות ובוחנים את עצמנו - אסור לקפוא על השמרים".

רק לאחרונה אישרו הדרגים הבכירים בצה"ל פקודה סופית להתמודדות של בסיס הקריה במקרה של מתקפת טילים (קישור). "לפי מה אני מבין, במלחמה הבאה העורף הצבאי והאזרחי ייפגע קשות ולכן אנו משקיעים לא מעט מאמצים בהכנת העורף הצבאי למצב כזה, כדי שהוא יוכל לשרוד", מבהיר תא"ל כהן. "אי אפשר להכניס את כל החיילים מתחת לאדמה - אין לכל חייל מקום - ורובם יהיו בחדרים ממוגנים".

יש מספיק מלאי במחסנים?

"המחסנים שלנו מלאים לחלוטין", מצהיר ראש החטיבה הלוגיסטית. "יש לנו היום רמות מלאי מטכ"ליות שיודעות לתת מענה לתרחישים השונים. בנוסף, טיפלנו בסוגיה של הציוד של אנשי המילואים - השקענו בזה 2 מיליארד שקלים".

בצה"ל מנסים לדאוג שבעת מתקפת טילים, הבסיסים יצליחו להמשיך לתפקד. "בבסיסים השונים נערכים כל העת תרגולים למלחמה - רצים למקלטים ומסמנים חדרים ממוגנים", מדגיש כהן. "אנו חופרים שוחות, מפזרים את המלאים, מחלקים אמצעי מיגון לחיילים ובונים מגננים לוגיסטים לשעת חירום".

"מרגישים את הקיצוץ"

במקביל, באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה שוקדים כעת על שיתוף פעולה במסגרתו ציוד צבאי יאוחסן במפעלים אזרחיים על מנת שלא יהיה ניתן לפגוע בו. "אנו מבינים שחלק מהבסיסים ייפגעו במלחמה אז חלק מהמלאי נאחסן במקומות אזרחיים", מפרט כהן.

גם עניין התקציב לא פסח על שולחנו של תא"ל כהן. "אנחנו מרגישים את הקיצוץ התקציבי - ולכן נושא התקציב לא וכל העת אנו בוחנים את עצמנו מבחינת התייעלות - מצד אחד יש קיצוץ אך מצד שני צריך לקיים את הצבא ולהגביר את המוכנות למלחמה באם תפרוץ", סיכם.