מיוחד: הצצה לפיתוחים הצה"ליים החדשים

בצה"ל 2012 מסכמים את השנה עם שלל פיתוחים חדשים שצפויים להיכנס בקרוב לשורות הצבא. בתכנית: תגים רקומים על המדים, שינוי במדי הב' של הלוחמים, מטעני אספקה שישדרו מיקומם לאויב ונעליים חדשות לחיילים העורפיים. ראש מחלקת הציוד הלוגיסטי מסכם תפקידו: "צה"ל מוכן יותר מתמיד למלחמה". אה כן, וגם הלוף הספיק לצאת

יצא השנה מצה"ל, הלוף (חדשות 2)

הלוף יצא, נעלי הלוחמים שודרגו ויכולות הצנחת הציוד במלחמה השתפרו פלאים. אמנם נשמע כאילו מדובר בשינויים מינורים אך ראש מחלקת הציוד הלוגיסטי של צה"ל אלוף-משנה זיו גפני, שמסיים בקרוב את תפקידו בהחלט יכול להיות מרוצה אחרי שהשאיר את חותמו על מספר רב של פיתוחים צבאיים ששמם הולך לפניהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלוף - OUT, גולש ושווארמה - IN

איך לא נתחיל בלוף, הבשר המשומר המפורסם. גפני היה זה שהצטרך לבשר לחיילים שהלוף נעלם מהתפריט הצבאי - חלקם התאכזבו, חלקם התלהבו וחלק כבר התחילו להתרגל לטונה, שהוכתרה כמחליפה המסריחה משהו של הבשר האהוב ויש האומרים מבחיל. "הלוף יצא בגלל שאף אחד באזרחות לא אכל אותו", מסביר גפני. "לקבלן האזרחי לא היה משתלם להמשיך לייצר אותו. חוץ מזה, בהרבה מאוד צבאות בעולם הפסיקו להשתמש בקופסאות שימורים".

תחילה, הטונה כאמור החליפה את הלוף אבל אז החליטו בצבא להכניס שקיות שמתחממות בהליך כימי. אלה הספיקו כבר להיכנס לניסוי ובצה"ל ניתן כבר למצוא גולש או שווארמה אבל התכנון הוא שבקרוב ניתן יהיה לאכול גם אורז או פירה כתוספת לצד מנת הבשר בשטח. "החיילים מאוד אוהבים את המזון החדש שייכנס בכמויות גדולות מאוד בשנת 2013", מבטיח גפני.


נעליים חדשות לכל הצבא

ואחרי שבצבא דאגו להוציא את הלוף הלא מזין, הם התפנו לטפל בנעלי הלוחמים. בצה"ל הכניסו את הנעליים האמריקניות לשימוש אצל הלוחמים ש אך נראה שזה רק קצה הקרחון. אל"מ גפני מגלה כי כעת מתנהל מכרז לרכישות עשרות אלפי זוגות נעליים לכל הצבא - גם לג'ובניקים ולתומכי לחימה שיהיו שונות מאלה הקיימות היום אך יהיו גם כן מתוצרת ארה"ב.

"הגזרה הפנימית של הנעל תהיה שונה, הסוליה תהיה נוחה יותר והעמידות גבוהה יותר", מציין גפני. בנוסף, היא תהיה הרבה יותר זולה מהנעליים שמחולקות היום לחיילים. "נעל החי"ר האמריקנית היא הצלחה גדולה מאוד והיא נשחקת הרבה פחות מהנעל הקודמת", הוא מוסיף. על פי התכנון, בכל שנה יירכשו עשרות אלפי זוגות נעליים אמריקניות ובעוד מספר שנים חיילי וקציני הצבא יצעדו רק בהן.

מסתמן: תג יחידה רקום על המדים

גם במדים מתוכננים שינויים כבירים: בצה"ל ביצעו השנה ניסוי לשינוי מדי ה-ב' (מדי עבודה), והחליטו לאחר מספר בדיקות לשלוח את המדים למספר שינויים כדי שיהיו מושלמים עד כמה שניתן ללוחמים בשטח. בין היתר הוחלט לאוורר עוד יותר את המדים ולשנות את מיקומי הכיסים מחשש שלא יהיה ניתן להגיע אליהם עם אפוד.

עם זאת, בצה"ל טרם החליטו האם לאפשר לחיילים ללכת עם החולצה מבחוץ למכנסיים. "זה לא מרושל", מבהיר ראש המחלקה היוצא. "גם בצבא ארה"ב הולכים עם מדים מחוץ למכנסיים וזה אומר שזה מרושל? ממש לא, זה מאפשר גמישות בשדה הקרב ופשוט יהיה צריך להכין את זה בצורה נכונה".

במקביל, כעת נבחנת האפשרות שעל כל זוג מדים יירקם תג היחידה - מה שיגביר את השייכות והגאווה היחידתית וכן יאפשר לזהות את הלוחמים בשדה הקרב, מה שבדרך כלל היה קשה בשל המדים הזהים. "העניין כעת נמצא בבדיקה אבל זאת המחשבה, הסמל מצטרף לעניין התג שם שאנו רוצים להוסיף למדים".

לא עוד קסדות ממלחמת ששת הימים

ואם במדים עסקינן - מה עם הקסדות הישנות? לפני מספר שנים ניתן היה לראות בהרבה מאוד בסיסים עורפיים ביניהם בסיס הקריה, תל השומר וצריפין ציוד מאוד מיושן שניתן לחיילים. בין היתר, לוחמים היו מסתובבים עם קסדות ואפודים ממלחמת ששת הימים, יום כיפור ויש שיגידו עם ציוד מיושן עוד יותר.

בשנים האחרונות צה"ל התקדם לאפודים וקסדות מתקדמות יותר ולא ניתן יותר למצוא פריטים כל כך ישנים בבסיסים. "חלק גדול מהציוד נגרט וחלק עדיין נשמר לשימוש במערכי מילואים או במחסנים", מסביר גפני.

המטענים ישדרו לכוחות את מיקומם

למעט הטיפול בחייל הבודד ופריטיו, גפני שם דגש במהלך כהונתו על המוכנות המבצעית והלוגיסטית של צה"ל. בין היתר, הוא פעל רבות בתחום האספקה בהיטס - כדי למנוע מצב כמו במלחמת לבנון השנייה כשלכוחות בשטח היה חוסר בציוד.

"אנו רוצים להגיע לכוחות בדרכים קונבנציונאליות אבל איפה שנצטרך להשתמש באספקה בהיטס היא תגיע למקום אליו אנו רוצים", הוא מדגיש. בין היתר אנשיו פועלים כעת לפתח יכולות שונות כדי שהציוד יגיע בבטחה לכוח בשטח אויב.

כך למשל, עובדים כעת להטיס מטענים בגובה רב כדי שלא יהיה ניתן לפגוע בהם באמצעות טילים ובנוסף פועלים כדי לייצר מטענים מונעים שיטיסו את עצמם עצמאית לכוחות. בנוסף, אנשיו פועלים לפתח על המטענים משדרים, אותם הכוחות יוכלו לאתר בשטח על תדר מסוים וסודי.

צה"ל עובד להיברידי?

בשבועות האחרונים פתחו בצה"ל פיילוט לאלופי-משנה כדי לבדוק את היעילות של הרכבים ההיברדים שכובשים את הכבישים לאחרונה. כ-20 מכוניות מדגם טויוטה פריוס חולקו לקצינים זאת כדי לבחון האם באמת החיסכון בדלק משתלם לעומת המחיר היחסית יקר של הרכב.

"אנו שמים דגש על הגנת הסביבה ומסתכלים קדימה כחלק מהעידן הירוק - המטרה שלנו היא לצמצם בדלק ואנו נעקוב אחר המכוניות למשך שנה ואז נוכל להחליט אם מרחיבים את הפיילוט לכלל צה"ל, מה שאולי יכול להביא לחיסכון רב".

"צה"ל מוכן יותר מתמיד למלחמה"

בקרוב עוזב אלוף-משנה גפני את בנייני המחלקה לציוד לוגיסטי בתל השומר ומדלג מספר מטרים למפקדת בסיס מרכז הציוד, שם ייכנס לתפקיד מפקד המרכז. "קשה לעזוב את התחום הטכנולוגי", אומר גפני שהחל את דרכו כעתודאי במחלקה.

לסיכום הוא מבקש להדגיש כי צה"ל ערוך יותר מתמיד לוגיסטית למלחמה הבאה: "אנחנו הכי מוכנים שאפשר להיות - גם הכוחות מוכנים לקרב וגם המחסנים מלאים בציוד חדיש ומשוכלל".