הלוחמים של חיל הים יסובו לארוחת החג על המים: "נאכל במשמרות מול חופי עזה"

לוחמים רבים של חיל הים יסובו השנה סביב שולחן החג בים – בין אם בסטי"ל, בדבורה או בצוללת. בזמן שאנו נאכל הם יאבטחו במשמרות את הגבולות הימיים של ישראל: "בישלנו לעצמנו, אני במוכנות תמידית ועם עין פקוחה". החיילים מרוצים: "זו זכות לסגור את החג בים – נשב צפופים אך מאוחדים". שוחחנו עמם ממש לפני הארוחה

"שומרים על ישראל", סרן בן (דובר צה"ל)

בזמן שרבים מאיתנו מסבים הערב עם משפחתם לשולחן ארוחת החג, כדי לחגוג את ראש השנה, לוחמים רבים של חיל הים יחגגו את תחילת השנה על המים, בעוד שהם מאבטחים את הגבולות הימיים של ישראל. הטבחים של הצוללות וספינות הטילים כבר הכינו את כל המאכלים, וכלי השיט מצוחצחים כשלג לקראת האירוע המשמח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בישלנו לעצמנו, נאכל במשמרות מול עזה"

במהלך החג, תצא הדבורה של סרן בן מבסיס חיל הים באשדוד אל הגבול הימי של רצועת עזה - שם יפטרלו לוחמיה בכל שעות היום וגם בארוחת החג. השולחן, הם מציינים, יהיה ערוך וחגיגי אבל את האוכל הם יבשלו לעצמם. "האוכל יבושל במטבח מהאספקה שקיבלנו מהבסיס - הכל תלוי במידת היצירתיות שיפגין כל אחד בתורו במטבח", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מפקד הדבורה, סרן בן.

צריך לציין שהמטבח שלהם צנוע במיוחד: גודלו כשני מטרים על מטר, והוא מכיל: תנור, כיריים, מקרר ומקפיא בלבד. פינת הישיבה גם היא לא רחבת היקפים - גודלה גם כשני מטרים על מטר אחד: "נשב צפופים, קרובים ומאוחדים". הארוחה שלהם תלווה בשירים של הווי הספינה, אך לא כולם יאכלו יחד בגלל המשמרות. "אנחנו צריכים לבצע את התפקידים בספינה 24 שעות ביממה, להמשיך בשייט, בניווט ולהיות במוכנות תמידית לכל אירוע. בסיום הסבב השני של הארוחה כל לוחמי הצוות יעלו לגשר, ישירו שירים, יצחקו ויהנו כבכל שנה", הדגיש סרן בן.

"אנחנו משפחה אחת גדולה"

הרגשות של הלוחמים מעורבים באשר לסגירת החג בצבא. מצד אחד הם מתגעגעים למשפחתם, לקרוביהם וחבריהם וחסרה להם הקרבה, אבל מצד שני הם שמחים שיש להם האחד את השני: "אנחנו מרגישים כמו משפחה אחת גדולה שיש בה אחוות לוחמים וצוות. אנחנו מרגישים סיפוק מהעובדה שאנחנו מגנים על המדינה ומגנים על האזרחים ומאפשרים להם ליהנות מהחג".

לחלק מהספינות ייצא במהלך החג להיות בבסיס בכוננות ובמהלך השהות שם משפחתם יכולה להגיע לבקר. את לוחמי הצוות שנמצאים עם הספינות בים לא יהיה ניתן לבקר וגם הם לא יוכלו לדבר בטלפון. "אני מאחל שצה"ל ימשיך להתכונן, להתאמן, להגן ולעשות את מה שהוא עושה הכי טוב", מסכם סרן בן. "אני רוצה גם לאחל למדינה שתהיה שנה טובה, שנשאר מחוזקים ומאוחדים".

"ישנים עם עין אחת פקוחה"

רס"ר המטבח ורס"ר הספינה של אח"י חרב עומלים כבר ממוצאי שבת על הארוחה החגיגית של הלוחמים ואליהם הצטרפו לבישולים גם ארבעה עוזרי טבחים שיבטיחו שללוחמים לא יחסר דבר. בתפריט ניתן יהיה למצוא סלטים כיד המלך, דג, בשר בקר, מעורב ירושלמי, אורז פרסי, תפוחי אדמה, בטטות ואנטיפסטי. הם יקנחו עם גלידה, סלט פירות ועוגה חמה.

באופן מסורתי, גם השנה יעניקו בספינה תעודת הצטיינות לרגל ראש השנה ללוחם שבלט במיוחד. כמו כן, הארוחה תלווה בשירים לאורך כל הערב.

הלוחמים לא מרגישים רע לסגור את החג יחד בים. "אנחנו מרגישים זכות גדולה לחגוג את החג ביחד כצוות, כמשפחה לוחמת. זה גם המוטו של הספינה "אח"י חרב משפחה לוחמת". זה אירוע מגבש וגם בסופו של דבר זו גאווה בשבילנו לדעת שאנחנו שומרים על ביטחון המדינה ומאפשרים לכל האזרחים וכל המשפחות במדינה לאכול את הארוחה בשקט", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מפקד הסטי"ל רב-סרן אריק.

"רס"ר המטבח לא מאכזב אף פעם"

אבל מה ייקרה אם יצוץ אירוע חבלני במהלך החג? "אנחנו מוכנים בכל רגע, בכל שעה, ליום פקודה. קודם כל הצוות במהלך כל החג נמצא בכוננות להקפצה מיידית, מבלים את כל החג עם כלל מערכות הלחימה מוכנות לפעילות מבצעית והצוות דרוך על מדי ב' ונעליים ישן עם עין אחת פקוחה".

המפקד אריק סומך בעיניים עצומות על רס"ר המטבח שלדבריו יודע את העבודה: "בכל תקופת הזמן שאני מפקד על הספינה הוא לא אכזב בשום ארוחה - קטנה או גדולה".

אנשי הקבע בספינה הורשו להזמין את משפחותיהם לחגוג יחד איתם, כך לדוגמא, המפקד אריק יחגוג ככל הנראה עם אשתו והילד הקטן שלהם. "אני מאחל לצה"ל שימשיך לשמור על ביטחונה וריבונותה של מדינת ישראל, אני מצדיע ללוחמי ומפקדי שייטת 3 שעושים ימים כלילות לשמור על מימיה הריבוניים של מדינת ישראל ומבצעים פעילות מבצעית שהשתיקה יפה לה".