ברק מעניק גיבוי לנתניהו: "יש הגזמה גדולה בתיאור המשבר עם האמריקנים"

בריאיון מיוחד שהעניק ל"גלובס" העביר שר הביטחון מסר מרגיע באשר ליחסים עם וושינגטון ואמר כי הוא וראש הממשלה "רואים עין בעין" את פני הדברים בסוגיית איום הגרעין האירני. במישור המדיני הוא הביע תמיכה בנסיגות חד-צדדיות בגדה וקרא "ליישר את ההדורים" עם טורקיה

ברק ונתניהו. רואים "עין בעין" (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

שר הביטחון אהוד ברק התייצב הבוקר לימינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין המשבר ביחסים עם ארצות הברית. בריאיון שהעניק ל"גלובס" הוא התייחס לדרכי ההתמודדות עם איום הגרעין של אירן, והביע אמון במדיניות שמובילה הממשלה שבה הוא שותף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האיום האירני רציני מאוד", אמר ברק בפתח דבריו. "יש הסכמה בינינו לבין האמריקנים על הצורך למנוע אותו, אך קיימים הבדלים בקצב תקתוק השעונים. אנחנו נמצאים כל הזמן בבחינה רצופה של המציאות והאמריקנים מבינים ויודעים שישראל שומרת לעצמה את הזכות ואת האחריות לקבל החלטות בעצמה בדברים הקשורים לעתידה ולביטחונה. הם מכבדים את זה".

באשר לתיאום מהלכיו עם נתניהו, אמר ברק: "ראש הממשלה ואני רואים כל הזמן 'עין בעין'. אנחנו רואים איום דומה. צריך להקשיב יותר לאמריקנים, אבל אני אומר באופן חד וברור: יש משהו לקוי בשיח שמתנהל כאן. יש הגזמה גדולה בתיאור המשבר או במה בהבדלים שמציגים לכאורה בינינו לבין האמריקנים".

למרות הבדלי הגישות שתיאר, הדגיש ברק כי "האמריקנים נתנו לנו להבין שאם תהיה תקיפה מאסיבית של אירן על בנות בריתם במפרץ, ששם יש להם בסיסים צבאיים, הם יפעלו. הם אפילו אמרו באופן מפורש שאם תהיה התקפה מאסיבית על ערי ישראל, הם יפעלו להגנתה".

"ליישר את ההדורים עם טורקיה"

בריאיון התייחס ברק גם לסוגיות המדיניות והפוליטיות העומדות על סדר היום. הוא בידל עצמו נתניהו בעמדותיו באשר למגעים עם הפלסטינים, ואמר כי "כבר שלוש שנים שאני אומר שצריך לנהל משא-ומתן, כי במורד הדרך מחכה לנו סכנה של מדינה דו-לאומית. אני בעד צעדים חד-צדדיים שיימנעו וישימו מחסום על הדרך למדינה דו-לאומית. יש לי גם עמדה אחרת בנושא שלטון החוק ואכיפת החוק על אזרחי המדינה ביהודה ושומרון".

על המשבר המתמשך ביחסים עם אנקרה הבהיר ברק: "אמרתי את את דעתי גם בעניין טורקיה - צריך למצוא דרך ליישר את ההדורים עמם".