אחרי חודש במעצר: שוחרר פלסטיני שנלכד "על לא עוול בכפו"

במילים חריפות תקף שופט צבאי לוחמים מחטיבת הנח"ל, שבמהלך אימון שערכו בחברון בחודש שעבר עצרו צעיר מקומי בטענה ש"סירב להזדהות בבידוק". אלא שסרטון שצילם פעיל שמאל זר חשף כי "הותקף על-ידי חייל כיוון שחשב שדיבר בגנותו"

אחרי כמעט חודש במעצר, הורה אתמול שופט בית המשפט הצבאי ביהודה לשחרר לביתו, ללא תנאים מגבילים, את עבד-אל-עזיז פאח'ורי - צעיר פלסטיני מחברון שלפי גרסת צה"ל, נלכד אחרי שסירב להזדהות בבידוק ביטחוני סמוך לתל-רומידה. ההחלטה התקבלה אחרי שסרטון שצילם בחברון פעיל שמאל זר חשף כי פאח'ורי נעצר - חרף העובדה שלא עשה דבר שהצדיק זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט, רב-סרן דניאל כפיר, כתב בהחלטתו - אחרי שצפה בתיעוד: "מהסרטון עולה בבירור כי המשיב (פאח'ורי) הותקף לכאורה על-ידי חייל שהיה בלבוש אזרחי, על לא עוול בכפו - כיוון שחשב שדיבר בגנותו".

הוא הטיח מילים קשות בלוחמי חטיבת הנח"ל, שהיו אחראים למעצר, וכתב: "דובר רבות על גבולות הכוח ומגבלותיו. במקרה זה, ניתן לראות שימוש לא סביר של חיילים בלבוש אזרחי, אשר לא ברור אם כלל הייתה להם סמכות להרחיק את המשיב מהמקום ולעצור אותו".

מארגון "בצלם", שסייע לפאח'ורי בהליך המשפטי, נמסר כי "מתיעוד וידאו נוסף, המציג את הדקות שקדמו למעצר ואת חילופי הדברים, עולה תמונה השוללת את גרסת הצבא. סרטון שצילם במכשיר הטלפון שלו פלסטיני אחר שנכח במקום חושף כי פאח'ורי כלל לא התעמת עם החיילים אלא דיבר בערבית עם אחיו, ואחד החיילים האשים אותו, שלא בצדק, שקילל אותו. החיילים עצרו את פאח'ורי באלימות, למרות שניסה להסביר כי דבריו לא כוונו אליהם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הנושא תוחקר על ידי הגורמים הנוגעים לדבר והתחקיר הועבר לבחינת הפרקליטות הצבאית. במסגרת הבחינה תילמד החלטתו של בית המשפט הצבאי בנושא והחלטה לגבי המשך הטיפול האירוע תתקבל בהקדם".