חרף הסכנה מסרטן: בסיס הנח"ל ליד ערד יוגדל

בקרב החיילים ששירתו במחנה בדרום נמצאה רמת תחלואה חריגה. ועדת בדיקה לא פסלה קשר בין הדברים, מה שלא מנע ממשרד הביטחון לפרסם מכרז להרחבת שטחו ואיכלוסו בלוחמים נוספים

לפני כארבע שנים נחשפו בחדשות 2 נתונים מדאיגים, שהצביעו על קשר אפשרי בין שיעור גבוה של תחלואה בסרטן בקרב חיילי הנח"ל לבין שירותם בבסיס החטיבה באזור ערד. למרות הזמן הרב שחלף מאז, נראה שסכנה זו לא רק שלא טופלה - אלא עלולה גם לאיים על בריאותם של רבים יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנתונים שנחשפו אז על הקשר לכאורה בין התחלואה לבין השהייה בבסיס עודם רלוונטיים, וחברי ועדת מומחים שמונתה לבדוק את הנושא, בעקבות הפרסום, לא שללו גם הם את אותה ההערכה. בעקבות ההתפתחויות בפרשה, עתרה עמותת "אדם, טבע ודין" לבג"ץ - שם התחייבו נציגי צה"ל להשלים עד לתום השנה הנוכחית שורה של בדיקות.

הבסיס המסוכן יורחב

בשבועות האחרונים התברר כי במקום לנקוט מדיניות מניעה הכוללת הרחקה של חיילים מגורם הסכנה האפשרי, פרסם לאחרונה משרד הביטחון מכרז תכנון חדש לבסיס באותו המיקום - שבעקבותיו צפוי להיות גדול יותר ולאכלס מספר חיילים רב יותר.

אותו המכרז ננעל כיום, ולפי תנאיו - אמורה התכנית שבו לצאת לפועל בהתאם ללוחות זמנים דקדקניים ומהירים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בג"ץ קיבל את עמדת המדינה שאין סיכון בשהיית חיילים בבסיס. יחד עם זאת, התחייבה המדינה לבדיקות חוזרות במהלך 2012. בדיקות אלה נמצאות בעיצומן. בהתאם לממצאים, ייבחנו ההשלכות על מימוש הפרויקט. נדגיש כי מדובר במכרז ראשוני בלבד לאיפיון הפרויקט".