הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי: "תהרגו אותי, לא שמעתי שצה"ל תקף הכור"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הבהיר בעקבות פרסום התחקיר אתמול על תקיפת הכור בסוריה אמר אשכנזי כי הוא לא יודע על כך דבר. "שמעתי הבוקר שצה"ל תקף ב-2007 כור סורי, תהרגו אותי לא שמעתי על זה", הדגיש אשכנזי. על איום התקיפה מאירן אמר: "לשמר את היחסים עם ארה"ב"

יום לאחר פרסום תחקיר ה"ניו-יורקר" אודות תקיפה ישראלית בכור הסורי, התייחס היום הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף במילואים גבי אשכנזי בוועידה הכלכלית של "כלכליסט"בתל אביב לדברים והבהיר: "תהרגו אותי, לא שמעתי על זה דבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרמטכ"ל לשעבר סיפר: "שמעתי הבוקר שצה"ל תקף ב-2007 כור סורי ואני לא חושב שצריך לדבר על דברים כאלה". בנוסף, הוא התייחס לזעזוע שעובר המזרח התיכון: "המאבקים שאנחנו רואים במדינות שגובלות איתנו הם באמת משהו בסדר גודל אחר, זה לא עוד סבב אלים של הפיכת שלטון, אלא מאבק על הדברים הכי בסיסיים, על אופי המשטר, ולפי הבנתי זה לא הסתיים". עוד הבהיר כי אי הוודאות והמציאות הלא יציבה רק תימשך.

"יש לשמר את היחסים עם ארה"ב, אני חושב שזה צורך ביטחוני", אמר בהתייחסו לאיום האירני הגובר. "היעלמותו של אסד יכולה להביא לשינוי כי אז אירן תאבד את בן הברית המדיני היחיד שיש לה באזור, ושום ממשלה שתבוא אחרי אסד, גם אם זו תהיה ממשלה איסלמית עם גוון רדיקלי, לא תהיה בקשר כזה עם חיזבאללה כמו שיש לאסד".

"כולם צריכים לשרת את המדינה"

בעניין הקיפאון במשא ומתן עם הפלסטינים אמר אשכנזי כי "אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ לשמר סוג של פיתרון עם הפלסטינים, גם אם לחלקים מאיתנו יש בעיה עם הפרטנר, צריך להיות פיתרון של שתי מדינות". לסיכום הבהיר כי "מדינת ישראל חייבת לחתור לגבולות של קבע. אנחנו צריכים להתאמץ לפתור מחלוקות עם גורמים שיש להם אינטרס ליציבות באזור כמו טורקיה - אני חושב שצריך ושיש פיתרון".

בדבריו הוא לא פסח גם על עקרון השוויון בנטל שנדון כעת בדרגים הגבוהים בצה"ל: "המציאות שבה חלק הולך וקטן נושא בנטל היא בלתי נסבלת כי כולם צריכים לשרת את המדינה. אנחנו מכוונים לא לצורך ביטחוני אלא לצורך חברתי".