"הפתרון הוא לא לייבש אנשים בגדר הגבול"

ארגון "רופאים לזכויות אדם" יוצא נגד החלטת ראש הממשלה שלא לאפשר למבקשי המקלט האפריקנים השוהים מזה מספר ימים בין הגדרות בגבול מצרים להיכנס לישראל. "הגדר אינה פוטרת את ישראל מאחריות", טוענים בארגון. "הדרך לפתור את המצב אינה לייבש אותם או להחזירם לסיני"

רופאים לזכויות אדם נגד החלטת ראש הממשלה (רויטרס)

המאבק על גורל המסתננים הכלואים בין הגדרות נמשך: בעקבות הדיווח על קבוצה נוספת של מבקשי מקלט אפריקנים הנמצאים בגבול מצרים, קוראים בארגון "רופאים לזכויות אדם" להימנע מקבלת החלטה זהה לזו שהתקבלה לגבי הקבוצה הקודמת, ולהעניק להם מקלט. "הגדר אינה פוטרת מאחריות למבקשי המקלט", טוענים בארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקבוצה החדשה של מבקשי המקלט מונה בין 10 ל-15 אפריקנים, ככל הנראה מאריתריאה וסודן השוהים כבר שלושה ימים במקום. בקבוצה שלוש נשים, אחת מהן בהיריון מתקדם. חיילי צה"ל נאלצים גם הפעם לשמור על הקבוצה הנמצאת במצוקה בשל תנאי השטח הקשים תחת השמש הדרומית הקופחת.

"הגדר לא פוטרת את ישראל מאחריות. ברגע שנוצר קשר עם חיילי צה"ל או גורם רשמי אחר, והובהר כי מדובר במבקשי מקלט ישנה חובה משפטית ומוסרית להיענות לבקשתם", טענו בארגון ההומניטארי. "הדרך לפתור את המצב היא ודאי לא לייבש אותם על גדר הגבול או להחזירם לסיני תוך כדי סיכון ברור ומוחשי לחייהם".

"סיכון ברור ומוחשי על חייהם", ארכיון (רויטרס)
אמש דחה בג"ץ את עתירת ארגון "אנו פליטים", שעסקה בקבוצת האזרחים הקודמת מאריתריאה, שבתום שמונה ימים של שהייה בין גדרות הגבול, הוחזרו למצרים. שלושה מחברי הקבוצה - שתי נשים ונער - הורשו לבסוף להיכנס לשטח ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה גם הפעם שלא לתת לקבוצת המסתננים להיכנס לשטח ישראל.

במקביל, התייחס שר הפנים אלי ישי לגילויי האלימות כלפי אוכלוסיית הזרים והדגיש כי המאבק נגד כניסתם אינו מהווה אישור לפגיעה פיזית בהם. "מאבקינו לשימור פניה של ישראל כמדינה יהודית וציונית חייב להישאר בתווך הפעולות הלגיטימיות והחוקיות", ציין השר ישי.