הכירו: הפקודה הצבאית הכי הזויה שיצאה

בשנות ה-70 יצאה ממפקדת קצין ההנדסה הראשי פקודה מפתיעה שקראה לחיילים לטפס על גב חבריהם כדי לקרוא נכון את המצפן. הפקודה באה לאחר שבצה"ל הבינו שסלעי בזלת מסוימים משבשים את המצפן באזור רמת הגולן ובגליל המזרחי. בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון איתרו עבורנו את הפקודה הלא-שגרתית

הפקודה המפתיעה של צה"ל (ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

כך התמודדו החיילים עם סטיית מצפן: כחלק מתהליך דיגיטציה שנערך בימים אלה בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, איתר משרד הביטחון עבור חדשות 2 באינטרנט פקודה שנכתבה בשנות השבעים ומציגה פתרון מפתיע במיוחד לבעיית סטיית המצפן באזור רמת הגולן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפקודה, חייל שנתקל בסטיית מצפן באזורים עם אבני בזלת ברמת הגולן, צריך לטפס על גבו של לוחם אחר כדי לקרוא אותו נכון. הפקודה באה לאחר שהתברר כי באזורים בהם מצוי סוג מסוים של סלעי בזלת, בעיקר בגליל המזרחי וברמת הגולן יוצר הסלע שדה מגנטי עצמי הנמצא בכיוון הפוך לשדה המגנטי של כדור הארץ וזה יכול לגרום לבעיות חמורות בניווט ובטיווח.

"דרך אפשרית מוצעת היא לקרוא את המצפן מעל גבי כתפיו של חייל אחר", לשון הפקודה. "בכל מקרה יש לאמת את הקריאה על ידי השוואת הקריאה הרגילה לקריאה הנעשית על ידי חייל הרכוב על כתפי חברו". ההנחיה באה כי הדרך לפתרון הסטייה היא הרחקת המצפן מהסלע למרחק של 2.5 מטרים.

בצה"ל של היום אמנם יודעים על הפקודה אך בשל הציוד הטכנולוגי שנכנס בשנים האחרונות החיילים לא נתקלים בבעיות מסוג זה. הצבא היום משתמש במערכות מתקדמות ממוחשבות שלא מושפעות מסלעי הבזלת וכן במערכת משוכללת כמו צי"ד (צבא יבשה דיגיטלי).