לבן על הקו הסגול: כך מסוכלות הברחות הסמים מלבנון

במשך שבועיים ישב צוות "אולפן שישי" במארבים בגבול הצפון עם אנשי יחידת יג"ל - יחידת הגבולות של משטרת ישראל, והמתין לביצוע עסקת ענק חשאית של הברחת סמים. מדובר בבלשים מנוסים, בני יותר מ-40, העושים לילות כימים כדי לסכל הברחות סמים מהגבול הצפוני. כך זה נראה

הכירו את ארץ המרדפים של ימינו: גבול הצפון. עכשיו, הכירו בבקשה גם את יחידת המשטרת שאחראית על כל הברחות הסמים בגבולות הארץ  - יג"ל. לא מדובר בחיילים שהשתחררו זה עתה מיחידות מובחרות, אלא בבעלי משפחות בשנות ה-40 לחייהם, המסורים לתפקידם באופן מלא ולא מתביישים להצהיר שהיחידה באה, לעתים, לפני הבית.

"לפני שלוש שנים חגגתי לבן שלי יום הולדת", סיפר אחד מהם, והוסיף: "פתאום קיבלתי טלפון על עסקת סמים שאמורה להתבצע. היית חייב לעזוב את כל האורחים וקפצנו עם כל הצוות. תפסנו אותו עם חמישה ק"ג הירואין".

לא רחוק ממטולה, עסקת סמים גדולה עומדת להתבצע. חמישה צוותים נמצאים בשטח. אנשי היג"ל רגילים לנוף הגלילי, עוד מהימים הארוכים שהעבירו כאן במארבים שבהם המתינו לסוחר שיזרוק חבילה מעבר לגבול. "מדובר באנשים מביכיר משפחות הפשע בארץ", סיפר יוסי, מפקד צוות ביג"ל. "בשבילם מדובר בדקה אחת של פחד - אבל הרבה שנים של תהילה", הוסיף.

הבלשים מחכים כעשר שעות בין מטעי התפוחים כשהם מוסווים. הם חשדנים מאוד ושמים לב לכל שינוי בשטח. כל אירוע חריג עלול להביא לדחיית עסקת הסמים. "לפעמים מגיעים צוותים של האו"ם לאזור", סיפר מפקד הצוות. "אבל כל עוד זה לא קורה - אנחנו נמתין להם כאן. זו עסקה תפורה שחייבת לצאת לפועל, מכיוון שהרבה כסף מעורב בסיפור הזה. יש אנשים בארץ שמחכים לחומר שלהם", ציין.

"בכל ההברחות ניתן לראות את טביעת האצבע של חיזבאללה"


כמעט בכל יום מנסים הסוחרים להחדיר למדינת ישראל את האבקה הלבנה שיכולה להפוך אותם לעשירים מאוד. בשנה האחרונה סיכלו ביג"ל עשרות עסקאות. "אם בעבר ק"ג הירואין היה עולה בסביבות ה-7,000 דולר, היום מחירו האמיר ל-18 אלף דולר", אמר אחד הבלשים, והוסיף: "ק"ג הירואין - 50 אלף דולר".

ממלכת הארזים נחשבת לספקית מרשימה של סמים לישראל. תוואי הגדר הפתלתל הופך מקומות רבים באזור לנקודות "טובות" לסחר בסמים. "בכל הברחות הסמים האחרונות רואים את עקבות חיזבאללה", ציין מפקד ימ"ר צפון נצ"מ מיכאל שפשק. "מבחינתו, חיזבאללה נותן את האישור להוצאת הסמים. אם לא - הסמים לא יעברו הלאה".

ואכן, רק לפני כחודשיים בוצעה עסקת ענק בכפר רג'ר. 20 חבילות סמים הוברחו לארץ, ויממה לאחר מכן הגיעה המידע המודיעיני ליג"ל - והם נעצרו בכפר. הידיעה על דבר מעצרם של שלושת החשודים הותרה לפרסום רק בחודש שעבר, מכיוון שהייתה זו תפיסה שונה - בחבילות לא היו סמים, אלא 20 ק"ג של חומר נפץ תקני, שהיו מיועדים לביצוע פיגועים בעומק ישראל.