"הכרעה אסטרטגית - רק בתיאום עם הצבא"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי התייחס לדיונים על אפשרות תקיפה באירן, והדגיש את הצורך בקיום דיאלוג בין הדרג המדיני לדרג הצבאי. "אמרתי לגנץ, אם אין שיח בין השלטון למטכ"ל - יש ליצור כזה למען השגת תוצאות"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לא נהג להתבטא בפומבי במהלך כהונתו, אך בימים אלה כששאלת תקיפה ישראלית של מתקני הגרעין באירן נמצאת על סדר היום - יש לאשכנזי הצעות לדרך קבלת ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החלטות אסטרטגיות צריכות להתקבל בדיאלוג בין הדרג המדיני לדרג הצבאי", הבהיר אשכנזי בכנס מכון פישר בבית חיל האוויר בהרצליה. "אם הדרג הצבאי לא קיים בשיח הזה, יש ליצור אותו. זה התפקיד שלך כעומד בראש הצבא לוודא שבכל המציאות הזו אתה שומר על המתווה ועל מה שהוחלט", הוסיף.

לפי אשכנזי, הדרג הצבאי צריך להיות שותף וממליץ: "יש לזה השפעה על הכרעת המלחמה, זו חובתנו הפיקודית. עלינו לוודא שהפעולות ברות השגה, לא במובן של הטייס בקוקפיט או הלוחם בטנק אלא במובן הרחב. הפעלת כוח צבאי הוא אמצעי ולא מטרה. צריך שיהיה תיאום ציפיות בין הדרג הצבאי למדיני. השיח הזה קריטי לעיצוב התוצאות. לפעמים זה מביא לוויכוחים".

"השיח הזה הוא חובתו של הדרג המדיני עם הדרג הצבאי", סיכם אשכנזי, "ואמרתי למחליפי בני גנץ שעליו ליצור שיח כזה עם הדרג המדיני על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר".