תקועים בגבול מצרים: חשש לחיי המסתננים

זה שישה ימים ש-20 אפריקנים ובהם נשים ונער בן 14 נמצאים בשטח שבין גבול ישראל-מצרים ללא מזון או מים. פעילים חברתיים שניסו להגיע למקום נחסמו על ידי כוחות צה"ל, לאחר שהוכרז על שטח צבאי סגור. בצה"ל חוששים מתקדים אם יאשרו כניסתם ובינתיים, מצב המסתננים מידרדר. ישי: לבי איתם, אך אני לא שר הפנים של אפריקה

בדרך למשבר הומניטרי? כ-20 מסתננים אפריקנים עדיין "כלואים" - זה שישה ימים - בשטח שבין גבול ישראל-מצרים, ללא מזון או מים. בין המסתננים במקום יש גם נשים ונער בן 14. פעילים חברתיים הגיעו הבוקר וניסו לעבור את המחסום של צה"ל כדי להגיע לאפריקנים ולהגיש להם אוכל ושתייה, אך כוחות צבא שנמצאים באופן מתוגבר במקום מנעו מהם את הגישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ניסינו להגיע אליהם, יש שם ילד בן 14, אבל צה"ל לא מאפשר לנו", סיפר קים יובל, אחד הפעילים. כעת האזור מוכרז שטח צבאי סגור והאפריקנים מסרבים לחזור למצרים.

בצה"ל לא מאפשרים לאזרחים ולתקשורת להגיע למקום ולתעד את מה שקורה שם, ומצבם על פי עדויות לא קל. במערכת הביטחון חוששים שאם יתאפשר להם לעבור, אישור כניסתם יהווה תקדים, שבאמצעותו עוד אפריקנים רבים יבקשו להיכנס לשטח ישראל.

ישי: "אני לא שר הפנים של אפריקה"

שר הפנים אלי ישי התייחס למצבם בריאיון לתכנית "שש" והדגיש כי הוא אינו שר הפנים של אפריקה. "אני מוכרח לומר שזה קשה וכואב גם לי אבל צריך לזכור שיש 300 מיליון ואם שליש יגיעו זה המון", ציין ישי. "אני כשר הפנים של מדינת ישראל צריך לדאוג לתושבי מדינת ישראל ולא של אריתריאה - יש לזה גיבוי מלשכת ראש הממשלה, הם הגיעו לכאן לא כחוק וידעו שלא ייכנסו".

ח"כ דב חנין (חד"ש) פנה היום לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון אהוד ברק בדרישה כי יתערבו מיידית במשבר הפליטים בגבול מצרים. "מה אנחנו רוצים? שימותו על הגדר? קבוצת אריתראים נמצאת סמוך לגדר במדבר כבר שישה ימים. החום כבד", זעם ח"כ חנין. "כמה מהם עברו התעללויות בסיני, אישה שהייתה בהריון עברה הפלה. מה בדיוק זה אומר עלינו?".