הקבינט דן באירן: "פחת הסיכוי למלחמה קונבנציונלית"

כשברקע הצהרות "הקווים האדומים" של אובמה ונתניהו, הציג ראש אמ"ן בפני השרים את הערכת המודיעין השנתית ובמוקד - האיום האירני. האלוף כוכבי סקר את המשך התקדמותה של אירן לעבר פצצה גרעינית, אך נאמר שאין מידע ודאי על מועד ההחלטה להאיץ את התוכנית

רה"מ בישיבת ממשלה. ארכיון (AP)

מנמיכים את הלהבות? אחרי החלפת המסרים בין ישראל לארה"ב סביב ה"קווים האדומים" בנוגע לגרעין האירני, התכנס אמש הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון בנושא. ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי אמר בישיבה שהאיום למלחמה קונבנציונלית - פחת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת הערכת המודיעין השנתית אותה הציג, אמר האלוף כוכבי לחברי הקבינט שישנו "סיכוי מסוים" שאירועים נקודתיים ותקריות עלולות להתגלגל לכדי מלחמה.

כל זרועות המודיעין, אמן, המוסד, השב"כ, ומשרד החוץ היו שותפים להערכות הללו ונציגיהן מסרו מידע על המשך התקדמותה של אירן בניסיון להשיג חומר גרעיני שממנו אפשר יהיה להכין פצצת אטום. עם זאת, נמסר כי אין מידע ודאי על מועד ההחלטה לעבור לתכנית מואצת שכזו.

מחפשים נוסחת פשרה שתמנע פעולה ישראלית

ראש הממשלה נתניהו חזר שלשום על דרישתו מארה"ב ומהמערב להציב "קו אדום" ברור, שאם טהרן תחצה אותו תתבצע תקיפה. זאת, לאחר הדיווחים האחרונים לגבי כוונתו של הנשיא האמריקני אובמה להציב גבול כזה לאירנים. המחלוקת בין נתניהו לאובמה בימים האחרונים אולי תביא לניסיון למצוא נוסחה שתמנע פעולה ישראלית באירן, אם אכן היתה מתוכננת אחת כזאת.

שלשום פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי אובמה שוקל להציב קווים אדומים לתקיפה באירן. מספר שעות לאחר מכן, ראש הממשלה נתניהו נפגש עם חיילים אמריקנים בלשכתו והתייחס לנושא. "ככל שהקו האדם יהיה ברור יותר ונחוש יותר, כך יקטן הסיכוי לעימות, לתקיפה ישראלית", אמר. "מה זה קו אדום מבחינת ישראל? קו אדום שהאירנים יבינו שזה קו אדום שיילחצו ממנו ויבינו שאם יעברו אותו  - האמריקנים ייצאו לפעולה צבאית נגדם".