האב שנפצע בפיגוע ליעלון: קחו את הטרור ברצינות

12 פלסטינים תושבי השומרון נעצרו, ונבדק הקשר בינם לבין הפיגוע בשומרון. האב שנפצע קל מתח ביקורת בפני שר הביטחון על התנהלות מערכת הביטחון מול הטרור: "צה"ל יוצא למבצעים עתירי בזבוזים כמו 'צוק איתן'"

הפצוע בפיגוע בשומרון מוחה על יחס מערכת הביטחון: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקר את משפחת שפירא, שנפצעה מבקבוק תבערה אתמול (חמישי) ליד היישוב אל מתן. לאחר ביקורו אמרה רות שפירא, האם, כי יעלון בישר לה שהמחבל ככל הנראה נתפס - אך טרם התקבל לכך אישור רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האב אבנר, שנפצע קל, דרש מיעלון "להתייחס לנושא הזה ברצינות הראויה, לא רק לאירוע המסוים הזה - זו בסך הכל עוד היתקלות". במקביל, שיפור קל חל במצבה של איילה שפירא בת ה-11, אך היא עדיין בסכנת חיים, והיא צפויה להיכנס לניתוח נוסף עוד הבוקר.

יעלון ביקר הבוקר במקום הפיגוע וקיבל סקירה ביטחונית, ולאחר מכן המשיך לבית החולים שיבא על מנת להתעדכן במצבה של איילה ולדבר עם בני המשפחה, המתקשים להתאושש ממתקפת הטרור. צה"ל עצר 12 פלסטינים תושבי הכפר עזון, הסמוך לאזור זריקת בקבוק התבערה, וכעת נבדק הקשר שלהם לאירוע.

האב אבנר אמר לשר הביטחון יעלון: "צה"ל יוצא למבצעים עתירי בזבוזים כמו 'צוק איתן'. מה שמעניין אותי זה לא המחבלים אלא מי ששלח אותם". מבית החולים שיבא (תל השומר) נמסר כי בשעות הקרובות צפויה איילה בת ה-11 להיכנס לניתוח הטריית כוויות שמעל גופה, ועדיין נשקפת סכנה לחייה.

זירת הפיגוע, אתמול (צוות צחי - כוננים קרנ"ש)

יעלון: "הטרור לא ירתיע אותנו"

שר הביטחון יעלון אמר להורים: "תהיו חזקים, איילה בידיים טובות של רופאים מצוינים. אני מאחל לה החלמה מהירה. מצפה לה ולכם תקופה מורכבת מאוד ועליכם לאגור תעצומות נפש לקראתה. הטרור הזה מטרתו להטיל אימה על התושבים ביהודה ושומרון, אך מהיכרותי את אנשי ההתיישבות וכשאני משוחח אתכם, ברור לי שהם לא ירתיעו אותנו".

במהלך סיורו בשטח אמר יעלון כי "הפעילות הצבאית והפריסה בשטח בעקבות הפיגוע הייתה מהירה. אנו נניח ידנו על מבצעי הפיגוע ואם יש להם משלחים - גם אליהם נגיע. צה"ל ושב"כ יידעו לתת מענה למצב בו יש אירועים של טרור עממי הכוללים בין היתר זריקת בקבוקי תבערה והשלכת אבנים. המאבק בפיגועים הללו מורכב ודורש פעולה נחושה ויד תקיפה, כך קורה וכך גם יהיה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לממלא מקום ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, על מנת להתעדכן ממנו על מצב הפצועים ולחזק אותם. "אנחנו איתכם, מחזקים אתכם ומבקשים לשלוח איחולי רפואה שלמה לאיילה ואבנר", אמר נתניהו. דגן ביקש מראש הממשלה להגיב לפיגוע באמצעות חיזוק ההתיישבות: "התשובה ההולמת ביותר לטרור מסוג זה נגד אזרחים חפים מפשע, היא חיזוק ההתיישבות היהודית. בנייה, פיתוח והתרחבות". 

סריקות אחר המחבלים (כב"א יו"ש)

האם: "בטוחה שהיא תצליח להתגבר על זה"

רות, אמה של איילה, סיפרה כי מיד לאחר הפיגוע היא שוחחה עם בתה שרצה הביתה. לדבריה, האב אמר לאיילת להתגלגל על השטיח, והיא החזיקה אותה בטלפון עד שהרדימו אותה באמבולנס. "בקבוק התבערה נפל עליה ממש. היא הצליחה להתגלגל החוצה ובכך הצילה את חייה. אם היא לא היתה ילדה עם תושייה, לא היינו מדברים עכשיו. אני בטוחה שילדה כזאת תצליח להתגבר על זה ותצא מזה. אני מבקשת מאד מכל מי שיכול, להתפלל עליה- איילה בת רות".

אמש שחזר אביה של הילדה, אבנר שפירא, את האירוע. "נסענו וחיכו לנו במארב. ראינו את ההצתה של בקבוק התבערה. אמרתי שאם ניסע מהר - אולי נוכל לעבור אותו. צעקתי לאיילה לצאת מהרכב והיא חילצה את עצמה", אמר שפירא, שנפצע בעצמו קל בפיגוע.

"חשוב לי להעביר מסר", הוא הוסיף. "האירוע הזה הוא לא אירוע פלילי. מי שזרק עלינו את בקבוק התבערה הוא לא פושע או עבריין, אלא חייל של האויב שנמצא במלחמת חורמה נגדנו". 

בהכנת הידיעה השתתף ניר דבורי.