ראש ה-CIA לשעבר: "עצירת הגרעין האירני? לא השנה"

מייקל היידן, מי שעמד בראש סוכנות הביון האמריקנית בתקופת כהונתו של הנשיא ג'ורג' בוש, אמר בריאיון ל"הארץ" כי עצירת תכניתה הגרעינית לא תקרה השנה - לפחות לא מכיוונה של ארצו, לטענתו. "החלטה על תקיפה תתקבל בארה"ב רק בשנת 2013 או 2014", ציין

ראש ה-CIA לשעבר: "רק ארה"ב יכולה לפעול" (AP)

בעוד שהפרסומים בדבר תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באירן ועצירת תכנית התחמשותה של הרפובליקה האסלאמית נמשכים ביתר שאת, ממשיכות דמויות מפתח ביטחוניות בארה"ב להנמיך את קולם של תופי המלחמה שנשמעים מכיוונה של ישראל - כשהפעם, הצטרף ראש הסי-איי-אי לשעבר מייקל היידן למקהלת מנמיכי הלהבות - ואמר ל"הארץ" כי "החלטה על תקיפת אירן תתקבל בארה"ב רק בשנת 2013 או 2014".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איני מזלזל בכישרון הישראלי", אמר מי שהיה ראש סוכנות הביון האמריקנית בתקופתו של הנשיא ג'ורג' בוש. "אך, הגיאומטריה והפיזיקה מלמדות שהתוכנית הגרעינית האירנית מציבה מטרה קשה לכל צבא, כי אין מדובר בפשיטה והמשאבים של ישראל מוגבלים הרבה יותר מאלה של ארה"ב", הוסיף היידן.

בתקופת כהונתו העריך היידן כי אירן אכן צועדת לעבר השגת נשק גרעיני - אך טרם החליטה האם לפתחו באופן סופי. "אין ודאות שכל היעדים ידועים", אמר ראש סוכנות הביון לשעבר, והוסיף: "יהיה צורך לחזור ולפקוד אותם - מה שיכול לעשות רק חיל האוויר האמריקני - והפעולה רק תחזיר את האירנים לאחור לזמן מה. היא גם תשיג את ההפך מכוונתה כי היא תדחוף את אירן לעשות בדיוק מה שהיא אמורה למנוע - השגת נשק גרעיני".

לגבי הצעדים שבהם יש לנקוט בתקופת הזמן הנוכחית, אמר היידן כי "נכון אמנם, כפי שנהוג לומר, שהולך ונסגר חלון ההתקרבות האירנית ליכולת לזנק לעבר נשק גרעיני, אך עדיין יש לכך זמן, כי ההכרעות האמיתיות צפויות להתקבל רק ב-2013 או ב-2014".