ארה"ב במסר חשאי לאירן: לא תומכים בתקיפה

בכירים בממשל אובמה העבירו בימים האחרונים מסר לשלטונות בטהרן דרך גורמים אירופאים לפיו ארה"ב לא תתייצב מאחרי ישראל אם יוחלט לתקוף את מתקני הגרעין של הרפובליקה האסלאמית

מסרים אמריקנים חשאיים, ארכיון (רויטרס, AP)

שפל חסר תקדים ביחסים בין ישראל לארה"ב: העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי בכירים בממשל אובמה שיגרו בימים האחרונים מסר לשלטונות בטהרן דרך שתי מדינות אירופאיות, לפיו אין בכוונת ארה"ב להתייצב לצד ישראל אם זו תחליט לתקוף את מתקני הגרעין ללא תאום ובאופן חד צדדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח עולה כי האמריקנים העבירו את המסר החשאי לשלטונות הרפובליקה האסלאמית במטרה למנוע תקיפה אירנית ביעדים האמריקנים הרבים במפרץ הפרסי. בין היתר מחזיקים האמריקנים נושאות מטוסים ומספר לא מועט של בסיסים צבאיים העשויים להיות בסכנה ממשית, אם וכאשר תתבצע תקיפה ישראלית. 

מנגד מדווח ה"ניו יורק טיימס" כי כחלק מהניסיונות להניא את ישראל מלתקוף את מתקני הגרעין באירן, שוקלים בממשל אובמה שוקלים להציב בפני המשטר בטהרן "קו אדום" הצהרתי שלאחריו ייצאו האמריקנים לפעולה צבאית.

אמש צוטט סגן הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, במהלך עצרת בחירות בפנסילבניה כשהוא תוקף את המועמד הרפובליקני, מיט רומני, על כוונתו לצאת למלחמה עם אירן בעקבות סוגיית הגרעין. לדברי ביידן, אם ייבחר רומני, הוא יאמץ גישה שמעדיפה עימות מאשר שיתוף פעולה, דבר שלטענתו ייפגע במעמד הביניים האמריקני.

בפתח ישיבת הממשלה אתמול טען ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הקהילה הבינלאומית אינה מציבה קו אדום ברור לשלטונות בטהרן. "אירן אינה רואה נחישות בינלאומית לעצור את תכונית הגרעין שלה. עד שזה לא יקרה, אירן לא תעצור את תכנית הגרעין. אסור שיהיה לאירן נשק גרעיני", הבהיר ראש הממשלה.