שוב אלימות בחטיבת כפיר: סמל הכה חייל "סתם כי בא"

שוב עולה החטיבה לכותרות בשל האלימות שרווחת בין לוחמיה. לוחם התלונן שאחד מחבריו הלם בגבו בעוצמה, במה שתחילה הכחישו בצבא. לנוכח התמונות לא נותר מקום לספק. האם סיפרה: "הוא נשפט על כך שאיים על הסמל"

זמן לא רב אחרי ההתעללות בחייל צעיר בחטיבת כפיר בחודש שעבר, מפני שנגע ב"מקל הפז"מ", אירע מקרה אלימות נוסף באותה חטיבה: חייל התעלל בחברו לנשק - על פי החשד, ללא כל סיבה נראית לעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בבסיס חטיבת כפיר, סמוך לרמאללה, כשהחשוד במעשה הוא סמל מחלקה. "שגיא היה בתור לקנטינה", סיפרה אמו של מי שנפל קורבן למעשי האלימות. "מפקד כיתה שהיה שם, שהתנכל בו כבר מתחילת הטירונות, נתן מכה לשגיא בגב עם המרפק שלו".

האם סיפרה כי לדברי בנה, קיבל את המכה בתדהמה. "הוא הסתובב ואמר לו - מה עשית? אז הוא אמר לו: סתם ככה, בא לי".

החייל שהוכה הועלה למשפט

ואכן, תמונות גופו של החייל לא מותירות מקום לספק. למרות זאת, אמרו תחילה בחטיבה כי האירוע לא כלל מעשי אלימות. אלא שלנוכח תיעוד הפגיעות - נאלצו שם לשנות גרסה. "פינו אותו לרופא שבדק אותו. הוא מילא דוח על חבלה שנגרמה בגב שלו", סיפרה האם.

אבל לא בכך תמה הפרשה: "פניתי לכל המפקדים - הישירים, הזוטרים והבכירים, והם הבטיחו לטפל בזה. הטיפול היחיד ששגיא קיבל הוא שהוא הועלה למשפט על כך שאיים על מפקד הכיתה שלו ובגלל זה חטף את זה. גם אם הוא איים, איזו הצדקה יש לדבר כזה?", היא שאלה.

האלימות כמובנת מאליה: ניתן רק לצמצם?

בחטיבת כפיר נוקטים מאמצים להילחם בתופעת האלימות שרווחת בחטיבה. בין היתר, שונו נהלים, הוחמרו העונשים והמח"ט חיבר מכתב בנושא שבו הנחיות על האופן שבו יש להעמיק את הקשר בין המפקדים החיילים ולהשריש תרבות דיווח.

אלא שבצה"ל מודים שאת התופעה המדוברת ניתן אולי לצמצם, אך לא להעלים. בינתיים, נמצא החייל בבית כשהוא חושש לשוב ליחידיתו מחשש שיבולע לו. אחרי שנפקד, נשלח לשבועיים מחבוש. עכשיו יצטרכו ביחידה להכריע באשר להמשך שירותו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "עם קבלת תלונת החייל נפתחה תחקיר בראשות מפקד הגדוד. בתחקיר נמצאו סתירות עקביות בגרסת החייל, ועל כן פנה מפקד החטיבה למצ"ח לשם פתיחת חקירה בעניין".