הסתיים פינוי מגרון, שמונה נעצרו

בתום מספר שעות השלימו כוחות הביטחון את פינוי המאחז בשומרון, בהתאם להוראת בג"ץ. שמונה פעילי ימין שהתבצרו על אחד הגגות נעצרו, וכ-70 פעילים עוכבו לחקירה בעקבות התנגדות פסיבית

כוחות הביטחון השלימו בשעות הצהריים את פינוי המאחז מגרון שבשומרון - על פי פסיקת בג"ץ. שמונה פעילי ימין שלא גרים במאחז והתבצרו על גג אחד המבנים נעצרו והועברו לחקירה. בנוסף, עוכבו לחקירה כ-70 צעירים נערים שהיו במקום ונקטו התנגדות פסיבית. בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור חי מהמקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כעת המאחז ריק מאדם, מלבד כוחות הביטחון שמאבטחים את המקום. האחריות על המאחז עברה לידי משרד הביטחון, שעוסק בהעברת הרכוש של התושבים שנותר במקום לאתר החלופי אליו פונו.

כוחות גדולים של שוטרי יס"מ הקיפו משעות הבוקר את המאחז. השוטרים עמדו סביב הבתים כשהם נושאים סולמות ומגנים. זאת, מחשש לעימותים עם הצעירים שסירבו להתפנות מהמקום. קרוואן בו התבצרו מספר נערים פונה מיושביו בכוח על ידי השוטרים, והם נלקחו מהמאחז ברכב משטרתי.

רוב המשפחות התפנו מרצון

לאחר שאמש נפגש קצין ההגנה המרחבית של אוגדת יהודה ושומרון עם תושבי המאחז, החלו משפחות רבות בהכנות לעזיבה מרצון כבר במהלך הלילה, וארזו את תכולת בתיהם. במקביל, אנשי משרד הביטחון הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות למגרון בכדי לסייע בחלוקת ארגזים ובפעולות האריזה.המשפחות שעזבו את המאחז הופנו למגורים במדרשה בעפרה. הסיבה לכך נעוצה בטענת המתיישבים בנוגע לאי מוכנות אתר "גבעת היקב" שנועד לשמש להם כיישוב חלופי.

כבר אמש במהלך פגישת התיאום עם התושבים, הוחלט כי לא יינקטו פעולות קולקטיביות לציון סמלי של הפינוי וכי כל משפחה תחליט כיצד לנהוג בעת הפינוי.

ביום רביעי האחרון דחו שופטי בג"ץ עתירה של 17 משפחות ממגרון - המאחז הבלתי חוקי הגדול ביותר ביהודה ושומרון - וקבעו כי כל תושבי המקום יפונו עד ה-4 בסטפמבר. המועד האחרון לפינוי הבתים במקום נקבע ל-11 בספטמבר. עם זאת, המבנים בחלקה 10 במקום יזכו לארכה של שלושה חודשים בטרם ייהרסו.

שופטי בג"ץ דחו גם את טענת המתנחלים לפיה "גבעת היקב" - האתר הזמני שהוקם עבורם ונועד לקלוט את התושבים אחרי פינוי המאחז - אינו ערוך ומוכן לאיוש. בעקבות החלטת בג"ץ קרא היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לתושבי מגרון ולמנהיגים להימנע מהתלהמות ולנהוג באחריות.