השר דן מרידור: "אם אני הייתי חמינאי, הייתי דואג"

השר לענייני מודיעין התארח בתוכנית פגוש את העיתונות ואמר כי תקיפה באירן היא אופציה קיימת: "טהרן לא פורצת לכיוון של נשק גרעיני כי היא מפחדת מהמערכה הבינ"ל, שאותה מוביל נתניהו". על המתיחות עם ארה"ב אמר: "מעולם לא היתה אינטימיות כזאת, לפעמים יש מחלוקות"

על רקע הכרזת אירן שתקיים תרגיל הגנה אווירי רחב היקף בחודש הבא, מזהיר הערב השר לענייני מודיעין וסגן ראש הממשלה, דן מרידור, את האירנים ומצהיר: "אם הייתי חמינאי הייתי דואג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לדנה ויס בתכנית "פגוש את העיתונות", אמר מרידור כי "האירנים לא פורצים לכיוון נשק כי הם מפחדים מהמערכה הבינלאומית אותה נתניהו מוביל. לא השגנו את היעד לעצור את התכנית האירני אבל הלחץ נמשך". הוא הדגיש: "המערכה נגד אירן חשובה בשבילנו, צריך לעצור את הגרעין והצלחתנו לגייס את הנשיא ואת המערכות האמריקניות בעוצמתן היא חשובה מאוד".

השר לענייני מודיעין, שהוא גם חבר בפורום השמינייה, התייחס ללחץ הבינלאומי על טהרן ואמר: "הסנקציות לא עשו את המהלך אבל הן כן מנעו את הפריצה קדימה - האירנים מפחדים מהאפשרות שתהיה תגובה חמורה של העולם - סנקציות ומלחמה. לפי דעתי צריך לראות זאת בצורה מאוזנת. אנחנו הולכים למלחמה רק כאשר אין דרך אחרת".

"תקיפה מפחידה את האירנים, אנו לא חדלי אישים"

השר התייחס גם לדוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שחלק ממנו התפרסם השבוע וחיזק את עמדת ישראל, לפיה אירן מתקדמת בתוכנית הגרעין. "אירן לא מצייתת ולא משתפת פעולה עם העולם. השבוע התכנסו בטהרן יותר מ-100 מדינות ונתנו לגיטימציה למשטר כזה. אנו צריכים לעמוד ולהתריע על זה - אני חושב שמה שקרה השבוע בטהרן מבייש, וישראל צריכה להסביר את זה בקול רם וחזק".

צריך לדאוג? חמינאי (AP)

בתגובה לדיווחים על מתיחות חריפה ביחסים בין ארה"ב וישראל הדגיש מרידור כי הקשר בין המדינות עמוק וחזק. "כבר 40 שנה שארה"ב מעבירה 3 מיליארד דולר בשנה לצה"ל ומעניקה לנו הגנה בזירה הבינלאומית,יש בינינו חילופי מודיעין חזקים". עם זאת, הוא אמר כי יש מחלוקות לפעמים בין הצדדים.

מרידור אמר כי תקיפה היא אופציה קיימת. "תקיפה אמריקנית עוד יותר מפחידה את האירנים מתקיפה ישראלית ,אבל אנו לא חדלי אישים ונמשיך את המערכה הזאת על כל מגוון הסנקציות הגלויות והחשאיות", אמר השר לסיכום.