עימות חריף בין נתניהו לשגריר ארה"ב: "אובמה לא עושה מספיק בעניין אירן"

בעת פגישה שנערכה בין ראש ועדת המודיעין בבית הנבחרים האמריקני לראש ממשלת ישראל, נכח גם שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו. כצפוי, בפגישה עלה נושא המחלוקת בין שתי המדינות בנוגע לגרעין האירני - אך מתברר כי היא הגיעה לטונים גבוהים במיוחד. "בחדר עפו ברקים וניצוצות", סיפרו גורמים מדיניים ל"ידיעות אחרונות"

גורמים מדיניים: "בפגישה עפו ניצוצות" (חדשות 2)

הטונים בין ישראל לארה"ב בעניין תקיפה אפשרית באירן עולים - והוויכוח בין המדינות מחריף: לפני מספר ימים הגיע לשיראל חבר הקונגרס הרפובליקני מייק רוג'רס, המשמש גם כראש ועדת המודיעין בבית הנבחרים האמריקני. במהלך ביקורו, לווה הבכיר על ידי שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו ונפגש עם ראש הממשלה נתניהו, אך מתברר כי הייתה זו פגישה שהסתיימה באקורד צורם - כך פורסם ב"ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם שנכח בפגישה סיפר כי ראש הממשלה היה זעוף ולחוץ במיוחד, ומתח ביקורת חריפה על נשיא ארה"ב, שלטענתו - לא עושה די כדי למנוע התגרענות אירן."במקום ללחוץ בצורה אפקטיבית על אירן, אובמה ואנשיו לוחצים עלינו שלא לתקוף את מתקני הגרעין", ציין נתניהו. נודע, כי לאחר מכן ביקר ראש הממשלה את "משיכת הזמן" של האמריקנים, ואת ההכרזות מצידם שלפיהן עדיין יש זמן לדיפלומטיה. "הזמן אוזל", אמר נתניהו.

אולם, גם לאחר הדברים הקשים האלה - התברר כי שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, שנכח גם הוא בחדר - תקף בחריפות את נתניהו והאשימו בסילוף עמדת נשיא ארה"ב. על פי הדיווח, שפירו ציטט את הנשיא האמריקני, שהבטיח שלא יאפשר לאירן להגיע לגרעין, וציין לא פעם כי "כל האופציות על השולחן".

עוד פורסם, כי גורמים מדיניים שנחשפו לאירוע סיפרו שבחדר "עפו ברקים וניצוצות" וכי הוויכוח בין הצדדים התעצם לרמה חריגה. בשגרירות ארה"ב בחרו שלא להגיב לדברים.

רמטכ"ל ארה"ב: "לא רוצה להיות שותף לתקיפה ישראלית"

אחרי שרמז כי ישראל לא צריכה לתקוף לבדה באירן, אמש אמש רמטכ"ל ארצות הברית במפורש כי ללא תיאום עם וושינגטון - הוא לא יהיה מעוניין ליטול חלק בתקיפה נגד מתקני הגרעין האירניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא רוצה להיות שותף למעשה, אם ישראל תחליט לעשות זאת", אמר הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי בשיחות עם עיתונאים בלונדון, כפי שדיווח היומון הבריטי "הגרדיאן". בדבריו שב דמפסי והבהיר כי גם אם ישראל תתקוף - אין באפשרותה להשמיד לחלוטין את תכנית הגרעין האירנית, אלא רק לעכב אותה.