דוח סבא"א: "מאות צנטריפוגות הותקנו בפורדו"

ברקע ועידת המדינות הבלתי מזדהות, גורמים בסבא"א חושפים הערב פרטים חדשים מדוח הסוכנות שיפורסם בימים הקרובים. על פי הפרטים, מאות צנטריפוגות הותקנו במתקן התת-קרקעי בפורדו - בהשוואה לדוח האחרון מחודש מאי. המטרה, לדברי הגורמים בסבא"א, להסתיר את המתקן מתקיפה

פרטים חדשים אודות תכנית הגרעין צפויים לה (AP)

בזמן ש-120 נציגי מדינות מתארחים בוועידה באירן, מודלפים הערב פרטים חדשים מדוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שיתפרסם בימים הקרובים, אשר מאשש את טענות ישראל והמערב בדבר המשך פיתוח תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. על פי הדוח, אירן הגבירה את יכולותיה בהעשרת אורניום באתר התת קרקעי בפורדו ב-30% בשלושת החודשים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה הערב מפי גורמים דיפלומטים בסבא"א, לפיהם הוסיפה אירן עוד שתי מערכות של צנטריפוגות, המונות 328 בסך הכל. אנשי הסוכנות טוענים שאירן גם ממשיכה להטמין את הצנטרפוגות באזורים הרריים סמוך לפורדו, מחשש למתקפה מהאוויר נגד אתרי הגרעין.

על פי אנשי הסוכנות, אירן מזקקת אורניום בפורדו לרמה מספקת להרכבת פצצה גרעינית. בדוח יצויין כי אירן הרכיבה 1,064 צנטרפוגות, מהן 696 היו פעילות כבר בחודש מאי האחרון. הדיווח הערב מצטרף להדלפות מהשבוע שעבר, לפיהן אירן ממשיכה להאיץ את תכנית הגרעין שלה.

בשבוע שעבר דווח כי סבא"א החליטה להקים צוות עבודה מצומצם ומיוחד, שנועד לדון בכוונותיה של אירן בתכנית הגרעינית הצבאית שלה. על פי הדיווח בסוכנות AP, הצוות מיועד לנתח הערכות מודיעין, רמת הקרינה הרדיואקטיבית הנמדדת ממתקני הגרעין ולדון בהיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין, בהסתמך על חוות דעת של מומחים.