לאחר "משפט הפז"ם": ב"כפיר" מפיקים לקחים

מפקד חטיבת כפיר אל"מ אודי בן מוחה השלים מסמך ובו שורה של לקחים ומסקנות בעקבות האירוע האלים בו לוחמים תקפו חייל כי נגע ב"מקל הפז"ם" שלהם. במקביל, נשפט חובש שהיה מעורב בתקרית ולא סייע ללוחם שהוכה והוחלט לשלוח אותו לחודש מאסר, להדיחו מהחטיבה ולשלול ממנו את תפקיד החובש

החיילים המעורבים בפרשה, ארכיון (חדשות 2)

בחטיבת כפיר מתחילים להפיק לקחים בעקבות אירוע "משפט הפז"ם" בו הכו 11 לוחמים חייל אחר בחטיבה, כי נגע ב"מקל הפז"ם" שלהם, ופצעו אותו. החייל, סער מזרחי, היה מאושפז במשך שבועיים לאחר האירוע.

מפקד החטיבה אל"מ אודי בן מוחה השלים שורה של לקחים ומסקנות מתוך האירוע וחיבר מסמך שכותרתו "העמקת הקשר עם הלוחמים ביחידה". מטרת המסמך, שיופץ בעוד שבוע לכל יחידות צה"ל, היא הנחלת נורמות התנהגויות ברורות במקרי אלימות מסוג זה.

המסמך נערך לאחר שורה של שיחות שנעשו עם כל הסגל הפיקודי בחטיבה, מהמ"כים ועד הדרגות הגבוהות ביותר, בהן ניסו המפקדים להבין מה מתרחש בתוך הכיתות והמחלקות, כדי שלא יופתעו מאירוע אלימות או השפלה.

המסמך קובע מה מותר ומה אסור

במסמך מפורטים הסברים למפקדים, איך להיות בקשר עם הלוחמים, להכיר אותם וכך אולי למנוע אירועים עתידיים. המח"ט מפרט על חשיבות קצינת הת"ש והרופא המחלקתי, שכל אירוע שמגיע אליהם ונראה חשוד - לא להסתיר, אלא למהר ולדווח.

נקודה נוספת במסמך היא שיפור האכיפה. אל"מ בן מוחה דירג עונשים קבועים לעבירות מסוג זה, כדי שייעשה שינוי נורמטיבי מעבר לשיחות ההסברה עם החיילים. המסמך קובע בין היתר מה מותר, מה אסור ומה חריג.

בבדיקת החטיבה עלה שיש שורה של אירועים אלימים שנחשבים "בתחום האפור" ואז הופכים לנורמה פסולה.

גנץ: "נושא זה יטופל"

במקביל, שפט אל"מ בן מוחה את אחד החיילים שהשתתף ב"משפט הפז"ם" ולבסוף לא הוגש נגדו כתב אישום. אותו חייל, שמשמש כחובש המחלקתי, הצטרף למכות בסוף האירוע.

ב"כפיר" ראו בחומרה את העובדה שדווקא כחובש לא רק שהוא השתתף בהכאה, אלא גם לא טרח לבדוק מה שלומו של החייל שהוכה. החייל נשלח לחודש מאסר, הודח מהחטיבה, ונשלל ממנו תפקיד החובש.

אמש התקיים טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי חטיבת "כפיר" באנדרטת החטיבה בעפולה. הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, התייחס במהלך לפרשה ואמר: "לאחרונה לצערי, נחשפנו לתופעות שאינן תואמות את ערכי החטיבה ואת המורשת המרשימה שהצליחה לרשום לה בשנותיה המעטות ואני מאמין שנושא זה יטופל, ונושא זה לא יהווה עוד דרך אפשרית".