הרמטכ"ל באיגרת חריגה לקצינים בכירים: "לא להתבייש, להודות בכשלים שקרו"

"רק אם נשכיל לתחקר, ללמוד, לטפל בנחרצות ולחשוף אירועים אלה, נבטיח את המשך אמונם של פקודינו", כתב רב-אלוף בני גנץ לקצינים בדרגת אלוף-משנה ומעלה, בהתייחסו לפרשות גבעתי שבעטייה של אחת מהן הודח מפקד גדוד צבר, סגן-אלוף לירן חג'בי

"לא להתבייש, להודות בכשלים שקרו" (פלאש 90)

"חשוב לחשוף אירועים אלה לאור השמש, ולא להותיר אותם בחצר הפיקודית שלכם, אלא לשתף את מפקדיכם ועמיתיכם בהם ולא להתבייש לעמוד ולהודות בטעויות ובכשלים שקרו אצלכם" - כך כתב הערב (חמישי) הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ באיגרת חריגה שהופצה לקצינים בדרגת אלוף-משנה ומעלה ובה התייחס לאירועים החריגים בחטיבת גבעתי, שבעטיים הודח היום מפקד גדוד צבר סגן-אלוף לירן חג'בי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רק אם נשכיל לתחקר, ללמוד, לטפל בנחרצות ולחשוף אירועים אלה, נבטיח את המשך אמונם של פקודינו", הוא אמר. "עם ישראל מפקיד בידינו, מפקדי צה"ל, את היקר לו מכל - בניו ובנותיו, חיילינו ופקודינו. ניתנת לנו הסמכות להגביל את חירותם לצורכי משימות צה"ל עד כדי לפקוד עליהם להשליך את נפשם בהגנת המדינה, ובצידה אחריות שאין למעלה ממנה - לדאוג לכבודם, לשלומם ולרווחתם".

באיגרת הדגיש הרמטכ"ל את ציפיותיו מהקצינים. "אני מצפה מכל אחת ואחד מכם לפעול להקפדה על כבוד האדם, לקיומו של שיח מתמיד ופתוח עם פקודיו, לעודד אותם לפנות וללבן יחד עימכם אירועים חריגים, ולשמר ולטפח את שיח המפקד ופקוד", הוא אמר.

הודח. סגן-אלוף חג'בי (חדשות 2)

חייל שהוטרד מינית בגבעתי: וינטר ידע

קודם לכן, בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן-עמי, טען לוחם בגדוד "צבר" שהוטרד מינית על ידי מפקד המחלקה שלו כי מפקד חטיבת גבעתי אל"מ עופר וינטר ידע על המעשים אך לא עשה דבר נגד הקצין המטריד. "וינטר הבטיח לי שהעיף את הקצין מהצבא, אך שבוע לאחר מכן ראיתי אותו בבסיס אחר", אמר החייל. 

"הגעתי לוינטר לשיחה, התיישבתי מולו אני, הוא והשלישה שלו", סיפר החייל שהוטרד מינית. "הוא הכיר את הסיפור והתחיל לדבר על מה שקרה. הוא אמר לי: 'העפנו את הקצין מהצבא, פתרנו את הבעיה. תמשיך הלאה בחטיבה'. שבוע אחרי זה אני רואה את המ"מ בבסיס. המח"ט שיקר לי בפנים".

על פי הפרשה, שחשפה הכתבת הצבאית של "קול ישראל", כרמלה מנשה, זהו החייל השני ששירת בגדוד "צבר" והוטרד מינית על ידי מפקדו. אמו של החייל הגיבה לדברים והביעה זעם על התנהלותו של מפקד החטיבה. "אני שומעת את מה שקורה ואת כל ההתנהלות, ואני יודעת שהמח"ט ידע את מה שקרה ופשוט שיקר לילדים בעיניים", סיפרה האם בתכנית "שש עם" עודד בן עמי. "הוא שיקר להם ואמר: 'אני כבר טיפלתי בבעיה באותו יום. אני קראתי לאותו קצין אליי ושחררתי אותו מהצבא. הוא כבר לא בצבא'".

האם הוסיפה שהיא אינה מצליחה להבין כיצד קצין בדרגתו של וינטר משקר כך. "גידלתי את הילד שלי על ערכים וחשיבות של עמידה במילה", היא ציינה. "אם אתה מבטיח - תקיים. פתאום אנחנו נתקלים במח"ט שמשקר. אין לי מילים. בא לי לבכות. אני לא מאמינה למה שאני שומעת".

האם התייחסה גם לאפשרות כי הפרקליטות הצבאית תסגור את התיק נגד המח"ט ואמרה כי היא מצפה שהדין עם וינטר ימוצה עד תום. "קצין בדרגתו לא יכול לשקר כך לחיילים בפנים", היא הדגישה. "הבן שלי אמר שהוא מרגיש שהוא סגר מעגל. עבר תקופה מאוד לא פשוטה. היה לו עימות מאוד לא פשוט עם המ"מ. הוא כבר לא בגדוד צבר".