כך עוקב צה"ל אחרי החיילים בפייסבוק

בצבא הכניסו לאחרונה לשימוש מערכת שמאתרת מידע צבאי רגיש וחשוף שמפרסמים חיילים בחשבונות הפייסבוק שלהם. "אנו לא פורצים לחשבונות, אלא חשופים למה שכולם יכולים לראות", הדגישו בצה"ל. חייל שיעבור על הפקודות לגבי השימוש ברשתות חברתיות צפוי לקבל שיחה מקצין ביטחון מידע. "יש חריגות, אך הן לא רבות"

צה"ל נלחם בפייסבוק. אילוסטרציה (דובר צה"ל)

בצה"ל מגבירים את הפיקוח על פייסבוק: במקביל להסברה בקרב החיילים על שימוש נבון ברשתות החברתיות ובהן הפייסבוק, הטוויטר והאינסטגרם - באגף המודיעין החלו להפעיל לאחרונה מערכת טכנולוגית ייעודית שמאתרת מידע צבאי חשוף ורגיש בחשבונות הפייסבוק של החיילים והקצינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצבא הבהירו כי במידה והמערכת מוצאת נושא צבאי רגיש שהתפרסם ופוגע בביטחון צה"ל - מתקיימת פנייה אל החייל על ידי קצין ביטחון המידע של היחידה. "אנחנו לא פורצים לחשבונות של חיילים וקצינים, אלא רואים את מה שהאויב יכול לראות", הסביר גורם צבאי. "ההסברה היא רבה כי אנו מאמינים שככל שהחייל יהיה מודע יותר לסכנות, כך הוא יימנע מפרסום נושאים צבאיים ברשת".

גורמי המודיעין בצבא הבינו כי אין להם דרך לאלץ חיילים לסגור את החשבונות שלהם. "כולם חיים בעולם הזה אבל לקצינים למשל מומלץ לא להזדהות כאנשי צבא במיוחד אם הם משרתים בתפקידים רגישים", סיפר גורם צבאי. "לגבי החיילים בסדיר - חשוב שהם לא יעלו תמונות בהן ניתן לזהות היכן הם משרתים".

בצה"ל סיכמו ואמרו כי המצב כרגע הוא יחסית טוב. "יש חריגות אך הן לא גדולות - החיילים מודעים לסכנות ופועלים לפי ההוראות", הדגישו בצבא.