קצין, היזהר עם הסמארטפון

בצה"ל יעניקו בקרוב טלפונים חכמים חדשים לקצינים ולנגדים. כדי להימנע מזליגת מידע רגיש יוצאים במערכת הביטחון בקמפיין הסברה חדש ובו כרזות הנושאות את סמל פייסבוק עם אקדח וסמל הציפור של הטוויטר מפילה מטוסים. בנוסף, מפני חשש מווירוסים, הוחלט בצה"ל לחסום את הגישה לאתרי פורנו והימורים לקצינים

עשה ואל תעשה - בסמארטפון (דובר צה"ל)

בצה"ל השיקו לאחרונה את תכנית הטלפונים החכמים לקצינים ונגדים, במסגרתה החלו אנשי הקבע לקבל סמארטפונים כחלק מההסכם החדש עם חברת סלקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לצד השדרוג הטכנולוגי, חוששים בבצה"ל מפני האזנות, ציטוט וחדירה לשיחות ולמידע בטלפונים הצבאיים - ויצאו בקמפיין חדש שיעזור למנוע את התופעות הללו. אנשי הפרסום לקחו את הרשתות החברתיות ואת הסמארטפונים ומציגים אותם בצורה שתאיים ותזכיר לחיילים ולקצינים שאסור לעשות שימוש אסור במכשיר. כך למשל, בפוסטרים החדשים של הקמפיין שהופצו בבסיסים השונים, הסמל של פייסבוק מוציא מתוכו אקדח, הציפור של הטוויטר מפילה טילים, סימון ה-GPS הפך לסכין ואילו הסמל של "אפל" השתנה לגולגולת.  

"הרעיון שלנו היה לקחת את כל האפליקציות הבעייתיות בטלפון הסלולרי החכם ולהפוך אותם לכלי נשק", הסביר קצין באגף המודיעין לחדשות 2 באינטרנט. "בנוסף להפצת הפוסטרים באופן מסיבי, אנו פועלים בהסברה בתוך היחידות - מדגימים כיצד ניתן לפרוץ בקלות למכשירים וכן מאזינים לשיחות בהיתר".

בשל וירוסים: אתרי פורנו והימורים ייחסמו

בנוסף, בשל החשש מזליגת המידע הוחלט להתקין בטלפונים החכמים המיועדים לקצינים, רכיב שיאפשר לגורמי מחלקת ביטחון המידע למחוק את תכולת המכשיר אם הוא הולך לאיבוד או נגנב. בנוסף, אתרי פורנו והימורים שבדרך כלל מכילים וירוסים - נחסמו לגלישת הקצינים והנגדים.

בין היתר אנשי הקבע חותמים על הצהרת ביטחון מידע, נדרשים לקרוא ספרון תדריך לשימוש נכון בטלפון וכן מקבלים מסרון מיידי עם פתיחת הטלפון ובו פירוט עם כללי עשה ואל תעשה בסמארטפון הצבאי. כך למשל, על פי הנהלים שרועננו לצד חלוקת הטלפונים החכמים, מותר לנהל שיחות בנושאי צבא רק בעניינים לא מסווגים, אסור להעלות קבצים צבאיים לסמארטפון וכמובן אין לצלם בבסיסים. 

"הטכנולוגיה הזאת היא פרוצה יותר וקלה יותר לתקיפה ולהאזנה כי היא נפוצה יותר בעולם, לעומת הטכנולוגיה של מירס שהולכת ונעלמת", הוסיף קצין באגף המודיעין. "אנו מזהים מאמץ הולך וגובר של ארגונים ומדינות לאסוף מידע על צה"ל ונלחמים בזה".