צה"ל התאמן ברמת הגולן - 24 פרות מתו מהירי

אימון של כוחות צה"ל ברמת הגולן קטל עדר של 24 פרות ושוורים שנפגעו מרסיסים של פגזי ירי שנורו באזור. לטענת בעל העדר הוא לא קיבל התרעה מהצבא: "אם היו מודיעים היינו מזיזים את הבקר". דובר צה"ל: לחדד את הנהלים הנוגעים לפגיעה בבעלי חיים

אימון של צה"ל גבה מחיר יקר: 24 פרות ושוורים מתו מפגיעת רסיסי פגזי מרגמה שנורו על ידי כוחות צה"ל שהתאצמנו באש באזור רמת הגולן.

בעל העדר התקשה לעכל את המראות הקשים. "בדיעבד קורות טעויות. פעם אחת, פעמיים, אפילו שלוש. אבל מצב כזה - זה לא היה ככה אף פעם". אמר סובאח סאלמן שהלך היום בין עדרי הבקר שלו. 

שטחי האש בגולן מלאים בעדרי בקר, חלקם היו שם עוד לפני שהגולן נכבש בשנת 1967. בדרך כלל לפני אימונים בקרבת הפרות, מקבלים הרועים התרעה מהצבא, ואז הם היו נערכים ומזיזים את העדר. הפעם - אף אחד לא הזהיר. "אם היו מודיעים היינו מזיזים את הבקר. בדרך כלל מודיעים, הפעם הם לא הודיעו", אמר סאלמן.

שדה קטל של פרות

"בשטח האימון ברמת הגולן כוחות צה"ל יורים לאזור מקור המים של עדר הבקר. לכן גם כאשר מזיזים את הבקר, סיכוי גדול שיחזרו לאזור שטח האש כיוון שהעדר רוצה לשתות מים".

בנוסף לפרות שמתו, נפתע גם חלק גדול מהעדר מהירי והפרות הושארו בשטח לדמם למוות. פרט לפגיעה החמורה בבעלי החיים שרועים בטבע, מדובר גם בנזק כספי שמוערך בכ-200 אלף שקלים.

מצה"ל נמסר בתגובה: "מדובר במרכזו של שטח אש שאינו מוגדר לרעייה על פי חוק, ובבדיקה עולה כי במקרה המדובר לא התקבלה כל פנייה מצד רועים להכניס בקר לשטח אש". צה"ל עושה ככל שביכולתו לשמור על חיי אדם, אולי צריך לחדד את הנהלים הנוגעים גם לפגיעה בבעלי חיים.