המג"ד שהודח: "לא עשיתי עבירה, אלחם על שמי"

המג"ד לירן חג'בי שהודח מתפקידו בעקבות החשד להטרדות מיניות מכחיש וטוען: "מנסים להפיל עלי תיקים". קרובתו כינתה את החקירה "משפט ציבורי ורצח אופי". קרוב אחר: "הרמטכ"ל ביצע את הצעד הזה כי הוא פוחד"

הודח. חג'בי, ארכיון (חדשות 2)

המג"ד שהודח מתכונן למאבק על חפותו: סא"ל לירן חג'בי, מג"ד "צבר" בגבעתי שהודח הבוקר (חמישי) מתפקידו על ידי הרמטכ"ל, כועס על ההחלטה להעבירו מתפקידו בגדוד. חג'בי, החשוד בהטרדה מינית ובביצוע מעשה מגונה כלפי שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו וכן בהדחת חייל לעדות שקר ושיבוש הליכי משפט, אמר למקורביו בעקבות ההחלטה כי הוא משוכנע שלא נפל דופי בפעילותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא עשיתי אף עבירה, אני מתכוון להילחם על שמי - אני פעלתי תקין, לא הטרדתי מינית אף חיילת ומנסים להפיל עלי תיקים", הוסיף חג'בי בפני מקורביו בעקבות ההחלטה שקיבל הרמטכ"ל גנץ. אביו של המג"ד, שמואל חג'בי, הסכים רק לומר הבוקר: "אני לא כועס".

קרובת משפחתו של המג"ד טענה כי ההדחה היא תוצאה של "משפט ציבורי ורצח אופי שמתחולל על ידי מספר גורמים אינטרסנטים, קנאים ומפיצי לשון רע". לדבריה, "נותר לנו רק לחזק את סא"ל לירן ולנסות לעצור ולו במעט את מחול השדים והתופעה המחרידה שבה שופטים אדם וחורצים דינו עוד טרם הסתיימה החקירה".

המליץ על ההדחה. תורג'מן (חדשות ערוץ 2)

"18 שנה הוא שומר על כולנו"

הקרובה האשימה את "הסיבות האישיות והאנשים ההזויים שעבדו קשה מאוד כדי שהחקירה בכלל תתחיל", והדגישה את פועלו של המג"ד בפרשה. "18 שנה הבן אדם שומר על כולנו בחירוף נפש - עכשיו התור שלנו", אמרה.

קרוב משפחתו תקף את גנץ על ההחלטה. "הרמטכ"ל ביצע את הצעד הזה כי הוא פוחד", אמר. "אם באמת לירן היה עבריין הוא היה יושב בכלא, ועובדה שהוא לא. אנשים חייבים ללירן את החיים שלהם וזה לא הסוף של הסיפור הזה. כולם יראו שהכל היה שווא, שום כלום".

חייל ששירת תחת חג'בי הביע אמון במפקדו לשעבר. "אנחנו לא מאמינים שזה מה שקרה כי אנחנו תומכים בו", אמר. "אם בסוף יתברר שלא היה שום דבר זה יהיה עוול גדול מאוד בשבילו. אני מקווה שהוא ייצא מזה מהר".

"ההחלטה קשה וכואבת עבורו"

הסניגור הצבאי הראשי, אל"מ אשר הלפרין, אמר בתגובה להחלטת ההדחה כי "בשנה וחצי האחרונות, פיקד סא"ל לירן חג'בי על גדוד צבר, גדוד אשר הצטיין בפעילותו בגזרת איו"ש בשנה האחרונה, לחם באומץ במבצע 'צוק איתן', וזכה לשבחים ולהערכה רבה על תפקודו במבצע".

עוד הוסיף הסניגור כי "ההחלטה הפיקודית שנתקבלה לסיים את תפקידו כמפקד הגדוד קשה וכואבת עבורו - במהלך החקירה מתפרסמים פרטים ורסיסי מידע מסולפים. כל עוד החקירה ממשיכה להתנהל לא נוכל להתייחס לתוכנם של פרסומים אלה". 

"ההחלטה התקבלה לאור הכשלים". גנץ (דובר צהל)

הבוקר החליט הרמטכ"ל גנץ לאמץ את החלטת מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, להעביר את חג'בי מתפקידו בשל החשדות. "מי שמתנהג כך לא יכול להיות מג"ד בצה"ל", נימק את ההחלטה גורם צבאי בכיר. "ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו אשר אינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל", נמסר מדובר צה"ל.

למרות ההדחה מהתפקיד, שירותו הצבאי של חג'בי לא הסתיים. במקביל נמשכת חקירת מצ"ח ובסופה יוחלט על המשך דרכו של חג'בי בצבא. בתחילת השבוע פנה חג'בי לאלוף פיקוד הדרום בבקשה להאריך את חופשתו עד לתום החקירה, ובצבא העריכו כבר אז כי חג'בי יועבר מתפקידו. תיק החקירה נגד מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר, מפקדו הישיר של חג'בי, ייסגר לאחר שלא נמצאו כשלים בהתנהלותו.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv