נציג אירן לשיחות הגרעין: "נחושים להשיג תוצאות חיוביות"

הסנקציות נמשכות, גם האיומים בפעילות צבאית – אך אירן ממשיכה בסחבת בשיחות הגרעין. היום התחדש המו"מ עם המערב בווינה, וברפובליקה האסלאמית הדגישו כי בטהרן רוצים תוצאות. אך גם סבב השיחות הזה הסתיים ללא תוצאות, ועדיין לא נקבע מועד לסבב נוסף

האתר בפורדו. אירן ממשיכה בתכנית (רויטרס)

ברקע הדיווחים על האצת קצב הפעילות בתכנית הגרעין האירנית, חודשו היום השיחות בין נציגי הסוכנות הבינלאומית ושש המעצמות לנציגי הרפובליקה האסלאמית בווינה. ראש המשלחת האירנית לשיחות, עלי אסע'ר סולטאנייה, אמר בפתח הדיונים: "אנחנו נחושים להשיג תוצאות חיוביות". אלא שעל פי הדיווחים בכלי התקשורת הזרים, הדיונים שארכו כשמונה שעות לא העלו דבר וסוכם על המשכם בעתיד הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיון הציבורי בישראל מתלהט: הנגבי בביקורת על דברי אשכנזי נגד תקיפה

בדיון היום שבו נציגי המעצמות והבהירו כי הם מתנגדים לשאיפותיה של אירן להשתמש בתכנית הגרעין לצרכים צבאיים, ובטהרן הבהירו כי אין כוונה שכזו. עם זאת, הנציג האירני שב והתנגד לחשוף את מתקני הגרעין בפני הפקחים הבינלאומיים.

אתמול אמרו גורמים דיפלומטיים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי אירן התקינה צנטריפוגות רבות נוספות בבונקר התת-קרקעי שלה במתקן להעשרת אורניום בפורדו. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס לא ידוע מה מספר הצנטריפוגות שנוספו, אך ידוע כי הן הותקנו בתחתית הבונקר הממוגן היטב מפני תקיפה מן האוויר. "למיטב הבנתנו, אירן ממשיכה להתקין צנטריפוגות", אמרו גורמים דיפלומטיים בווינה לסוכנות הידיעות.

סבא"א תקים צוות עבודה מיוחד לגעין האירני

מוקדם יותר דווח כי סבא"א החליטה להקים צוות עבודה מצומצם ומיוחד, שנועד לדון בכוונותיה של אירן בתכנית הגרעינית הצבאית שלה. על פי הדיווח בסוכנות AP, הצוות מיועד לנתח הערכות מודיעין, רמת הקרינה הרדיואקטיבית הנמדדת ממתקני הגרעין ולדון בהיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין, בהסתמך על חוות דעת של מומחים.

השבוע דווח כי סבא"א צפויה לפרסם בחודשים הקרובים דוח נוסף בנוגע להתפתחויות החדשות בתוכנית הגרעין האירנית. דיפלומטים מערביים בווינה השותפים לכתיבת הדוח, דיווחו כי הוא עתיד להכיל מידע חדש הנוגע לניסיונותיה של אירן לפתח נשק גרעיני.