הנגבי נגד אשכנזי: "אשכנזי רוצה פצצה אירנית?"

ביקורת חריפה על דברי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נגד תקיפה באירן, ששודרו אמש במהדורה המרכזית. "איני מבין את ההתבטאות שלו", אומר הבוקר השר לשעבר צחי הנגבי וביקר גם את ארצות הברית: "אין סיבה לסמוך עליהם שיפעלו נגד אירן"

השר לשעבר צחי הנגבי מותח הבוקר ביקורת חריפה על דברי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נגד תקיפה באירן, שפורסמו אמש לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2. "מה אשכנזי רוצה, שלאירן תהיה פצצה?", הוא אומר בראיון לאודי סגל ודני סידס בתכנית "גומרים הולכים" ברדיו 102FM.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני סומך על ראש הממשלה שיקבל את ההחלטה הנכונה", אמר הנגבי. "איני יודע אם יתקפו או מתי, אבל אני לא מבין את האמירה האחרונה של אשכנזי". לאחר מכן מתח ביקורת גם על בכירים אחרים המתראיינים בתקשורת ומצהירים על התנגדותם לתקיפה. "איני מבין אותם", הוא אומר. "שיגידו גם הם שהם מוכנים לגרעין אירני".

על התיאום הביטחוני בין ישראל לארצות הברית בנושא הגרעין האירני אמר הנגבי: "אין סיבה לסמוך על ארצות הברית שתפעל, בשום פורום הם לא התחייבו לתקוף".

אמש פרסמנו במהדורה המרכזית את התבטאותו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בה הביע התנגדות לתקיפה באירן. "האיום הזה שמזדקר לו במזרח וכל מה שמתקדר שם - אנחנו עדיין לא שם", הוא אמר בהקלטה שהגיעה לידי כתב "מקור ראשון" ישי פרידמן.

"מי שחושב שמחר בבוקר אנחנו עם פצצת גרעין אירנית - אז אנחנו עדיין לא שם", הבהיר אשכנזי והציע פיתרון: "אנחנו צריכים לנהוג בשילוב של אסטרטגיות: מערכה חשאית, סנקציות מדיניות, פוליטיות וכלכליות ושמירת אופציה צבאית אמינה וריאלית", הוא אומר. "יש לקוות שהשילוב הזה ימנע את אירן מללכת לפצצה".

"ההיסטוריה תשפוט את ארה"ב"

גם השר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון התייחס אתמול לסוגיית הגרעין האירני ולאחריות האמריקנית בנושא. "ההיסטוריה תשפוט האם ארצות הברית התייצבה בזמן אל מול האיום השיעי, כדי למנוע את היכולת הגרעינית הצבאית מאירן", הוא אמר במכללה האקדמית לחינוך בחיפה. "מזרח תיכון עם אירן גרעינית הוא מזרח תיכון עם כאוס גרעיני".

"גרעין אירני מאיים על יציבות העולם, ומי שחושש ליציבות העולם צריך להתנגד לאירן גרעינית צבאית", הבהיר השר יעלון באירוע "מדברים גורדון". "האתגר האירני הוא לא רק של מדינת ישראל, כי המשטר האירני קורא תגר על הציוויליזציה המערבית ועל הסדר העולמי הנוכחי. זה לא עימות בין אירן לישראל, אלא בין אירן לאמריקה והתרבות המערבית. הנושא הזה לא יכול לרדת מסדר היום שלנו ולהיות מטואטא מתחת לשטיח".

"בידוד, סנקציות ואיום צבאי - צריכים לעשות את שלהם"

השר יעלון סירב לומר האם הוא בעד תקיפה או נגד, אך רמז כי יש למצות תחילה את המאמצים הדיפלומטיים. "פצצה או הפצצה זה בקצה התהליך", הוא אומר. "בידוד מדיני, עוד סנקציות, איום צבאי אמין - זה צריך לעשות את שלו. אם המשטר האירני יעמוד בפני דילמה של פצצה או הישרדות, הוא יבחר בהישרדות".

"אני למוד מלחמות ומבחינתי מלחמה היא אופציה האחרונה", הדגיש יעלון. "אבל כשאתה מזהה שבעניין הזה היו לא מעט רגעים של רפיסות מצד העולם המערבי, וזה נקלט כך על ידי המשטר האירני, אז יש צורך להעלות את הנושא".

יעלון מתח ביקורת גם על התבטאויותיהם של בכירים לשעבר במערכת הביטחון בנושא הגרעין. "הצטערתי מאוד לשמוע על ההתבטאויות של ה'לשעברים'", אמר. "אני נמצא בסביבה שבה מתקבלות החלטות בצורה רציונאלית ולא משיחית. לא את כל התבטאויות האחרונות, גם מצד שרים מכהנים בממשלה, אהבתי. אני מציע להפסיק לפטפט על האופציה הישראלית".