השר יעלון: "ההיסטוריה תשפוט את ארה"ב אם הצליחה למנוע גרעין מאירן"

השר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון מטיל הערב אחריות על ארה"ב - אם אירן תשיג גרעין. "ההיסטוריה תשפוט האם היא התייצבה בזמן מול האיום", הוא אומר ורומז כי הוא מתנגד לתקיפה: "בידוד וסנקציות צריכים לעשות את שלהם"

יעלון. רומז כי מתנגד (AP)

ברקע הדיווחים על התקדמות תכנית הגרעין והמחלוקות בין ישראל לארצות הברית בעניין תקיפת מתקני הגרעין, מטיל הערב השר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון את האחריות על וושינגטון באם תצליח הרפובליקה האסלאמית לממש שאיפותיה. "ההיסטוריה תשפוט האם ארצות הברית התייצבה בזמן אל מול האיום השיעי, כדי למנוע את היכולת הגרעינית הצבאית מאירן", הוא אומר הערב במכללה האקדמית לחינוך בחיפה. "מזרח תיכון עם אירן גרעינית הוא מזרח תיכון עם כאוס גרעיני".

"גרעין אירני מאיים על יציבות העולם, ומי שחושש ליציבות העולם צריך להתנגד לאירן גרעינית צבאית", הבהיר השר יעלון באירוע "מדברים גורדון". "האתגר האירני הוא לא רק של מדינת ישראל, כי המשטר האירני קורא תגר על הציוויליזציה המערבית ועל הסדר העולמי הנוכחי. זה לא עימות בין אירן לישראל, אלא בין אירן לאמריקה והתרבות המערבית. הנושא הזה לא יכול לרדת מסדר היום שלנו ולהיות מטואטא מתחת לשטיח".

"בידוד, סנקציות ואיום צבאי - צריכים לעשות את שלהם"

השר יעלון סירב לומר האם הוא בעד תקיפה או נגד, אך רמז כי יש למצות תחילה את המאמצים הדיפלומטיים. "פצצה או הפצצה זה בקצה התהליך", הוא אומר. "בידוד מדיני, עוד סנקציות, איום צבאי אמין - זה צריך לעשות את שלו. אם המשטר האירני יעמוד בפני דילמה של פצצה או הישרדות, הוא יבחר בהישרדות".

"אני למוד מלחמות ומבחינתי מלחמה היא אופציה האחרונה", הדגיש יעלון. "אבל כשאתה מזהה שבעניין הזה היו לא מעט רגעים של רפיסות מצד העולם המערבי, וזה נקלט כך על ידי המשטר האירני, אז יש צורך להעלות את הנושא".

יעלון מתח ביקורת גם על התבטאויותיהם של בכירים לשעבר במערכת הביטחון בנושא הגרעין. "הצטערתי מאוד לשמוע על ההתבטאויות של ה'לשעברים'", אמר. "אני נמצא בסביבה שבה מתקבלות החלטות בצורה רציונאלית ולא משיחית. לא את כל התבטאויות האחרונות, גם מצד שרים מכהנים בממשלה, אהבתי. אני מציע להפסיק לפטפט על האופציה הישראלית".

הערב פרסמנו במהדורה המרכזית את התבטאותו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בה הביע התנגדות לתקיפה באירן. "האיום הזה שמזדקר לו במזרח וכל מה שמתקדר שם - אנחנו עדיין לא שם", הוא אמר בהקלטה שהגיעה לידי כתב "מקור ראשון" ישי פרידמן.

הכור בבושהר. אירן מתקדמת לפצצה (רויטרס)

"מי שחושב שמחר בבוקר אנחנו עם פצצת גרעין אירנית - אז אנחנו עדיין לא שם", הבהיר אשכנזי והציע פיתרון: "אנחנו צריכים לנהוג בשילוב של אסטרטגיות: מערכה חשאית, סנקציות מדיניות, פוליטיות וכלכליות ושמירת אופציה צבאית אמינה וריאלית", הוא אומר. "יש לקוות שהשילוב הזה ימנע את אירן מללכת לפצצה".

מוקדם יותר אמרו גורמים דיפלומטיים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי אירן התקינה צנטריפוגות רבות נוספות בבונקר התת-קרקעי שלה במתקן להעשרת אורניום בפורדו. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, לא ידוע מה מספר הצנטריפוגות שנוספו, אך ידוע כי הן הותקנו בתחתית הבונקר הממוגן היטב מפני תקיפה מן האוויר. "למיטב הבנתנו, אירן ממשיכה להתקין צנטריפוגות", אמרו הגורמים בווינה לסוכנות הידיעות.