גורמים בסבא"א: "עוד צנטריפוגות הותקנו בפורדו"

הסנקציות נמשכות, גם האיומים בפעילות צבאית - אבל אירן בשלה. גורמים דיפלומטים בסבא"א אומרים הערב כי הרפובליקה האסלאמית ממשיכה להתקין צנטריפוגות רבות בבונקר הגרעיני הסודי שלה בפורדו. צוות מיוחד של סבא"א יבחן ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין האירנית

פרטים חדשים אודות תכנית הגרעין צפויים לה (AP)

אירן מאיצה את קצב הפעילות בתכנית הגרעין: גורם דיפלומטי בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אומר הערב כי אירן התקינה צנטריפוגות רבות נוספות בבונקר התת-קרקעי שלה במתקן להעשרת אורניום בפורדו, כך מדווחת הערב סוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח לא ידוע מה מספר הצנטריפוגות שנוספו, אך ידוע כי הן הותקנו בתחתית הבונקר הממוגן היטב מפני תקיפה מן האוויר. "למיטב הבנתנו, אירן ממשיכה להתקין צנטריפוגות", אמרו גורמים דיפלומטיים בווינה לסוכנות הידיעות. הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל במיל' גבי אשכנזי, נשמע אתמול אחרת כשאמר שעוד לא הגיעה העת לתקוף באירן.

סבא"א תקים צוות עבודה מיוחד לגעין האירני

מוקדם יותר הערב דווח כי סבא"א החליטה להקים צוות עבודה מצומצם ומיוחד, שנועד לדון בכוונותיה של אירן בתכנית הגרעינית הצבאית שלה. על פי הדיווח בסוכנות AP, הצוות מיועד לנתח הערכות מודיעין, רמת הקרינה הרדיואקטיבית הנמדדת ממתקני הגרעין ולדון בהיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין, בהסתמך על חוות דעת של מומחים.

אמש דווח כי סבא"א צפויה לפרסם בחודשים הקרובים דוח נוסף בנוגע להתפתחויות החדשות בתוכנית הגרעין האירנית. דיפלומטים מערביים בווינה השותפים לכתיבת הדוח, דיווחו כי הוא עתיד להכיל מידע חדש הנוגע לניסיונותיה של אירן לפתח נשק גרעיני.

במקביל להודעה על פרסום הדוח, הצהיר יו"ר הסוכנות יוקיה אמנו כי הסיכויים להצלחת המגעים המתקיימים עם אירן בנושא הגרעין קלושים. אמאנו אמר את הדברים עקב סירובה של אירן לאפשר לפקחי הסוכנות לבקר במתקן בפרצ'ין, סמוך לטהרן, בו התקיימו על החשד ניסויים גרעיניים.

על אף הדוח הצפוי, מזכ"ל האום יבקר באירן

הצהרותיו של אמנו הובאו על רקע ביקורו הצפוי של מזכ"ל האום באן קי מון באירן, שתארח בשבוע הבא את וועידת המדינות הבלתי מזדהות. הביקור יצא אל הפועל על אף התנגדותן החריפה של ישראל וארצות הברית שקראו למזכ"ל שלא לבקר במדינה "המאיימת על השלום והיציבות בעולם".

באו"ם נימקו את החלטת המזכ"ל בכך שידאג להעביר את החששות הקיימים במערב בנוגע לתוכנית הגרעין, מתוך "כבוד" לאירן. "המזכ"ל ינצל את ההזדמנות להעביר את הדאגות והציפיות של הקהילה הבינלאומית בכל הנוגע לשיתוף הפעולה בסוגיות הגרעין והטרור", טענו באו"ם.