גבי אשכנזי: "עוד לא הזמן לתקוף באירן"

הרמטכ"ל לשעבר התייחס לבעיית הגרעין האירני וטען: "יש מי שחושב שמחר בבוקר הם יורידו מזוודה גרעינית מהמדף - זה לא נכון". אשכנזי מציע לנהוג בשילוב של אסטרטגיות חשאיות, והתייחס גם למציאות המשתנה במצרים ובסוריה

שנה חלפה מאז נשמע בפעם האחרונה הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי מתבטא בנושא הגרעין האירני, ובימים האחרונים הוא עושה זאת שוב. בכינוס אליו הוזמן, אמר אשכנזי כי הפצצה האירנית עדיין רחוקה - ועל כן אין לפעול (עדיין) במישור הצבאי נגד הרפובליקה האסלאמית. "האיום הזה שמזדקר לו במזרח וכל מה שמתקדר שם - אנחנו עדיין לא שם", הוא אומר בהקלטה שהגיעה לידי כתב "מקור ראשון" ישי פרידמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מי שחושב שמחר בבוקר אנחנו עם פצצת גרעין אירנית - אז אנחנו עדיין לא שם", הבהיר אשכנזי והציע פיתרון: "אנחנו צריכים לנהוג בשילוב של אסטרטגיות: מערכה חשאית, סנקציות מדיניות, פוליטיות וכלכליות ושמירת אופציה צבאית אמינה וריאלית", הוא אומר. "יש לקוות שהשילוב הזה ימנע את אירן מללכת לפצצה".

"לא על סף מלחמה עם מצרים"

אשכנזי התייחס גם לאיומים הגוברים בגבולותיה של ישראל. על מצרים אמר כי חרף העובדה שהרטוריקה השתנתה בעקבות עלייתם של "האחים המוסלמים" ובחירתו של מוחמד מורסי נציגם לתפקיד הנשיא - "אנחנו לא על סף מלחמה".

אסד, "עדיף בלעדיו" (AP)

בעניין הסורי אמר אשכנזי כי מבחינת ישראל, המצב האסטרטגי באזור דווקא ישתפר אם אסד ייעלם - גם אם במקומו תבוא חלופה של משטר או ממשלה סונית. "בסופו של דבר זה משפר את מצבנו", הוא אומר.