מרטין אינדיק: "ציפינו לתקיפה ישראלית באירן באביב"

בזמן שהוויכוח על שאלת התקיפה באירן נמשך, והמומחים סימנו את הסתיו כמועד הצפוי, שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר מרטין אינדיק, חושף היום כי בבית הלבן שוכנעו שתבוצע תקיפה עוד באביב. "הממשל היה משוכנע שישראל עומדת לתקוף את מתקני הגרעין של טהרן לפני כמה חודשים והתגייס לשינוי עמדתה", אמר אינדיק

"הערכנו שישראל תתקוף באביב", מרטין אינדי (AP)

מומחי הביטחון והמדינאים בארץ ובעולם, עדיין תוהים האם ישראל אכן תתקוף באירן במהלך הסתיו הקרוב. היום חושף שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, כי בממשל האמריקני כבר שוכנעו בעבר ברצינות כוונותיה של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לתכנית "מה בוער" עם טלי ליפקין-שחק בגלי צה"ל, אמר אינדיק: "הממשל בארצות הברית היה משוכנע במהלך האביב האחרון, כי ישראל עומדת לתקוף את מתקני הגרעין באירן, והתגייס במלוא העוצמה כדי לשנות את עמדתה".

אינדיק הוסיף כי בדיעבד, חשו בבית הלבן מרומים: "אני חושב שאחר כך הרגישו בממשל שראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק יצרו תרמית גדולה". אינדיק טען עוד בריאיון כי בתקופה האחרונה, נוכח חידוש הדיון בשאלת התקיפה, מתעוררים בקרב בכירי הממשל האמריקני תחושות דומות.

דו"ח גרעין נוסף צפוי בחודשים הקרובים

הבוקר דווח כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית - סבא"א, צפויה לפרסם בחודשים הקרובים דו"ח נוסף בנוגע להתפתחויות החדשות בתוכנית הגרעין האירנית. דיפלומטים מערביים בווינה השותפים לכתיבת הדוח, סיפרו כי הוא עתיד להכיל מידע חדש הנוגע לניסיונותיה של אירן לפתח נשק גרעיני.

במקביל להודעה על פרסום הדוח, הצהיר יו"ר הסוכנות יוקיה אמנו כי הסיכויים להצלחת המגעים המתקיימים עם אירן בנושא הגרעין קלושים. אמאנו אמר את הדברים עקב סירובה של אירן לאפשר לפקחי הסוכנות לבקר במתקן בפרצ'ין, סמוך לטהרן, בו התקיימו על החשד ניסויים גרעיניים.