לוחמי כפיר הנאשמים בהתעללות במרד: "תורידו אותנו לדרגת טוראי"

לאחר ששניים מהלוחמים שנאשמו בפרשת ההתעללות בחטיבת כפיר הגיעו להסדר טיעון, הובאו היום תשעת הלוחמים האחרים לבית הדין שם הוצגו הסדרי טיעון וכן כתב אישום מתוקן. במהלך הדיון אמרו הלוחמים שהם רוצים שיורידו אותם לדרגת טוראי ולא לרב"ט כחלק מסוג של 'מרד' נגד המערכת. בית הדן אישר את הסדרי הטיעון

הנאשמים מחטיבת כפיר, היום (חדשות 2)

דרמה בבית הדין הצבאי ביפו: לבית המשפט הצבאי הובאו הבוקר תשעת הנאשמים בפרשת ההתעללות בחטיבת "כפיר". במהלך הדיון אמרו הנאשמים כי הם רוצים שכחלק מהסדר הטיעון יורידו אותם לדרגת טוראי ולא לדרגת רב"ט, זאת כחלק מ'מרד' שהם עושים כנגד המערכת הצבאית. הלוחמים מעדיפים שלא ייראו את דרגתם - וכך אם יהיו טוראים, לא יאלצו לענוד את הדרגה, כפי שמקובל בצה"ל.

מאוחר יותר אושרו הסדרי הטיעון על ידי בית הדין וכן אושרה הורדת דרגתם לדרגת טוראי, ולא לרב"ט כפי שהוסכם תחילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום הוצגו בבית המשפט הסדרי הטיעון עם הלוחמים בפרשה וכן הוגש כתב אישום מתוקן בעניינם. על פי כתב האישום המתוקן, העבירה תופחת לתקיפה הגורמת חבלה של ממש ויירשם להם רישום פלילי מופחת. בנוסף, בית המשפט ישנה את חומרת העבירה מפשע לעוון. על פי הסדר הטיעון, הציעה התביעה הצבאית לסנגורים 48 ימי מעצר בפועל, והורדה לדרגת רב"ט מסמל ראשון.

עו"ד בני קוזניץ המייצג את אחד הלוחמים בפרשה יחד עם סרן תיאה חרזי, מסר כי "ההסדר מוכיח שוב שבפרשות כאלה אין לטפל בפן הפלילי אלא יש להשקיע בחינוך ביחידות ולא באמצעות הענשתם בעונשי מאסר ארוכים והכתמתם ברישום פלילי".

"לא אנחנו המצאנו את הגלגל"

חלק מהנאשמים בפרשה סירבו תחילה להסדר טיעון, זאת בטענה כי מדובר במסורת בחטיבה וכי אין להאשים אותם בזה מכיוון שמדובר במשחק. בשבוע שעבר הגיעו שניים מהלוחמים להסדר טיעון עם הפרקליטות הצבאית. על פי ההסכם, יורדו שני הלוחמים לדרגת רב"ט, ייכנסו ל-58 ימי מאסר בכלא וכן יירשם להם רישום פלילי מופחת.

בסיום המשפט, הציגו החיילים מכתב לבית הדין, בו ביקשו להציג את עמדתם. "אנחנו מודעים לחומרת מעשינו ומצטערים על כך", כתבו הלוחמים. "כל התהליך של משפט הפז"מ נעשה באווירה טובה של הומור.. שירים... הומור... שגם סהר היה שותף לה. לא תיארנו אפילו לרגע שזה יסתיים בצורה כה מצערת".

בפנייתם, ניסו הלוחמים להסיר חלק מהאחריות שיוחסה להם. "זה נעשה בשיתוף פעולה מצד סהר, תוך שהוא יודע שבכל רגע במשחק הוא יכול להפסיק. המשחק עצמו אינו בא לפגוע באף אדם או להשפילו, להיפך. זהו אקט שמחבר בין הלוחמים ומקרב בין הלוחמים הוותיקים ללוחמים החדשים בפלוגה".

"אנו יודעים שהוא אסור, אך אליו הורגלנו מתחילת דרכנו בחיילים קרביים ולא ציפינו שככה הדבר יסתיים ועל זה אנחנו מצטערים רבות", כתבו במכתבם וטענו כי "לא אנחנו המצאנו את הגלגל. אנחנו מרגישים פגועים מאוד. הובלנו כאחרוני הפושעים אזוקים בידיים וברגליים ונאלצנו לכסות את פנינו ממצלמות התקשורת שסיפרה שקרים עלינו ועל התנהלות הדברים".