"יש לנו פרשנות שונה על אירן"

הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי אומר כי לישראל ולארה"ב מגיע אותו חומר מודיעיני על אירן, אבל שתי המדינות מפרשות אותו באופן שונה: "אני מודה שהשעונים שלנו מתקתקים בקצב אחר". במקביל, דמפסי הדגיש כי הוא נמצא בקשר רציף עם גנץ וכי הוא מבין שהאיום האירני על ישראל הוא איום קיומי

חילוקי דעות. הגנרל דמפסי, ארכיון (AP)

לישראל ולארצות הברית יש פרשנות שונה של אותם דיווחי מודיעין, כך אומר רמטכ"ל צבא ארה"ב הגנרל מרטין דמפסי בשיחה עם עיתונאים במטוסו בדרך לאפגניסטן. בשבוע שעבר אמר דמפסי כי לישראל אין את היכולת להשמיד את תכנית הגרעין של אירן אלא רק לעכב אותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישראל רואה את האיום האירני כחמור יותר מאשר ארה"ב רואה אותו, כי אירן גרעינית מהווה איום על עצם קיומה של ישראל", אמר הרמטכ"ל האמריקני. לדבריו, הוא ורמטכ"ל צה"ל בני גנץ נמצאים בקשר רציף: "אנו משוחחים לפחות פעם בשבועיים".

"אנו משווים דיווחי מודיעין, אנו מדברים על ההשלכות הביטחוניות של האירועים באזור. במקביל, אנו מודים שהשעונים שלנו מתקתקים בקצב אחר. יש להבין את הישראלים, הם חיים בחשדנות מתמידה שאנחנו לא מתמודדים איתה", אמר דמפסי.

"אנו מגיעים לשתי מסקנות שונות"

"אפשר לקחת שתי מדינות, לתת להן את אותו חומר מודיעיני ולהגיע לשתי מסקנות שונות. אני חושב שזה מה שקורה כאן", אמר לכתבים במטוסו. במקביל, אמר דמפסי שהוא מתנגד לאכיפת אזור אסור לטיסה בשמי סוריה בחשש שהעברת כוחות לסוריה תפגע בנוכחות האמריקנית במפרץ הפרסי.

בשבוע שעבר העביר דמפסי במסיבת עיתונאים עם מזכיר ההגנה פנטה מסר ברור להנהגה הישראלית: "ישראל יכולה לעכב, אבל לא להרוס את תוכנית הגרעין של אירן", אמר דמפסי. "מבחינה צבאית, ההערכה שלי לא השתנתה וברצוני להבהיר שאיני מכיר את התכניות שלהם".

ישראל לא יכולה להרוס את תכנית הגרעין


דמפסי הבהיר שדבריו מבוססים על המידע שקיים בידיו על היכולות הישראליות, אבל הדגיש קיימת אפשרות שאינו מודע לכל היכולות של צה"ל. "אני חושב שזו הוגן לומר שהם יכולים לעכב אבל לא להרוס את היכולת הגרעינית של אירן", אמר.


דמפסי אמר את הדברים בתדרוך עיתונאים שערך יחד עם שר ההגנה של ארה"ב לאון פאנטה, שדחה מצדו את האפשרות שישראל טרם החליטה אם לתקוף. "הם מדינה עצמאית וריבונית ובסופו של דבר הם יקבלו החלטות בהתאם למה שנכון לאינטרס הביטחוני-לאומי שלהם. אבל איני חושב שהם כבר קיבלו החלטה", אמר פאנטה.