פרידה מחברון: מפקד הגזרה בסיור אחרון בעיר האבות

אחרי שנתיים בתפקיד, מדבר מח"ט חברון על התפקיד המורכב. הצטרפנו לסיור בעיר עם האיש שעוזב אותה, אל"מ גיא חזות. קצין צה"ל שלא חושש לומר את דעתו - על אנרכיסטים וארגוני שמאל קיצוני, ברוך גולדשטיין ומתנחלים, ומדבר על הכל

אחרי שנתיים בתפקיד, אלוף-משנה גיא חזות - מי שאחראי על השקט בעיר הכי לא שקטה - עוזב אותה, תוך שהוא חופף את הקצין שיתפוס את מקומו בחברון. "לפעמים מישהו בועט לך בטעות תרמיל אחד - ואי אפשר לפענח את הפיגוע", תיאר המפקד היוצא פיסת מציאות באוזני מחליפו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל"מ חזות יודע על מה הוא מדבר. לפני שנתיים, קצת אחרי שנכנס לתפקיד - זו הייתה קבלת הפנים שהבהירה לו היטב לאן הגיע: אישה בהיריון, בעלה ושני טרמפיסטים נרצחו במארב ירי של אנשי חמאס, שאף "הגדילו לעשות" וביצעו בהם וידוא הריגה.

"זה הסביר לי היטב איפה אני נמצא", ציין הקצין והוסיף: "זה היום שנמצא במקום הראשון אצלנו בגזרה".

אל"מ חזות, בן 41, נולד ביבנה וחי בנגבה. בעברו היה מפקד גדוד 202 של הצנחנים וסגן מפקד החטיבה. בשנים שהוא מפקד על הגזרה הנוכחית, ירד מספר האירועים באופן דרמטי. "המציאות הזאת, שהחלה לפני ארבע שנים, ובה נכנסו בחזרה מנגוני הביטחון לשלוט בשטח הפלסטיני, הרגיעה מאוד את הטרור החמאסי", סיפר חזות.

"הרבה יותר שקט פה מכפי שהיה לפני שלוש, ארבע וחמש שנים. לא סתם לפני שנה וחצי התבטא בכיר חמאס באופן חריג, ואמר כי 'כל פלסטיני שרוצה להרוג יהודי וחולם על זה בלילה - ייעצר על ידי צה"ל והשב"כ עד הבוקר'".

"ברוך גולדשטיין הכתים את מערת המכפלה לנצח"

בעת הסיור עם מפקד החטיבה בחברון - הגענו למערת המכפלה. על פי המסורת היהודית, קבורים כאן אברהם, יצחק ויעקב, ואיתם - כל הסכסוך היהודי-מוסלמי. ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מהאירוע הקשה שקרה כאן ב-1994, ובו נרצחו 29 מתפללים מוסלמים על ידי ברוך גולדשטיין. "האיש הזה עשה משהו נורא", אמר אל"מ חזות. "הוא הכתים את המקום הזה לנצח. זה קודש הקודשים של היהדות. לצערם של הרבה ישראלים, המקום הזה טמא, בגלל האיש הזה", אמר.

בעזבו את המקום שעליו פיקד במשך השנתיים האחרונות, התייחס מפקד החטיבה היוצא גם לתושבים היהודיים שגרים במקום. "הרבה אנשים בטוחים שלאנשי היישוב היהודי בחברון יש קרניים וזנב", סיפר והדגיש: "אלה אנשים מדהימים. יש קומץ שבטל בשישים, והוא שעושה להם עוול".

בסופו של הסיור, נתבקש מפקד הגזרה לספר על תחושותיו לגבי תדמיתה של ישראל ושאלת הכיבוש. "תמיד יהיו לנו בעיות", הוא ציין. "גם לאולימפיאדה הגענו עם תדמית גרועה. אני מאמין, שגם אם נצא מיהודה ושומרון - השלב הבא יהיה להתווכח על פיסת האדמה שנותרה לנו", סיכם חזות.