עמוס ידלין: "על ישראל לדעת שלא תישאר לבדה"

במאמר נוקב שמתפרסם הבוקר ב"וושינגטון פוסט" קורא ראש אמ"ן לשעבר האלוף (מיל') עמוס ידלין לנשיא אובמה להגיע לישראל ולנאום מעל דוכן הכנסת. לדבריו, "עליו לומר כי ארה"ב תנקוט בפעולה צבאית אם יהיה בכך צורך". ידלין מזהיר שללא תמיכה אמריקנית, חלון ההזדמנויות לתקיפה ישראלית באירן הולך ונסגר

האלוף במילואים עמוס ידלין (חדשות 2)

על מנת למנוע תקיפה ישראלית באירן, על נשיא ארה"ב אובמה להגיע לישראל ולומר מעל דוכן הכנסת כי עצירת תוכנית הגרעין של אירן היא אינטרס אמריקני וכי ארה"ב תתקוף אם יהיה בכך צורך - כך אומר ראש אמ"ן לשעבר, האלוף במילואים עמוס ידלין במאמר שמתפרסם הלילה בעיתון "וושינגטון פוסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"העיצומים שהטיל המערב על אירן פגעו בכלכלת המדינה, אך לא הביאו לשינוי בנחישות המשטר להשיג נשק גרעיני. אם מוסיפים לכך את 'מרחב החסינות' - השלב שבו מתקני הגרעין יהיו חסינים בפני מתקפה ישראלית - הרי שהמסקנה עבור ישראל ברורה", כותב ידלין.

לדבריו, למרות שישראל וארה"ב מסכימות על החשיבות שבמניעת התחמשות אירנית בנשק גרעיני, הרי שלא קיימת הסכמה בנושא לוח זמנים לתקיפה אפשרית. "יכולות ההתקפה העדיפות של האמריקנים מביאות לכך שיחלפו עוד שנה או שנתיים עד שאתרי הגרעין יהיו חסינים בפני מתקפה אמריקנית", הוא כותב. "שלא כמו ישראל, ארה"ב יכולה להרשות לעצמה לדחות את ההחלטה אל מעבר לסתיו הקרוב".

חשש מפני שיקום תוכנית הגרעין לאחר תקיפה

"עיקרון ארוך שנים של דוקטרינת ההגנה הישראלית קובע כי היא לעולם לא תבקש מארה"ב להילחם עבורה. זו הסיבה שבגללה המנהיגים בישראל הדגישו כי בכל הנוגע לביטחונה הלאומי, ישראל תחליט ותפעל לבדה. לרוע המזל, מה שהמנהיגים בישראל אולי לא לגמרי מבינים הוא שבעוד שהם יכולים לתקוף לבד, הם יזדקקו לארה"ב ביום ובעשור שאחרי תקיפה, כדי להבטיח שאירן לא תשקם את תוכנית הגרעין".

ידלין קורא לנשיא ארה"ב ברק אובמה לבקר בישראל ולומר מעל דוכן הכנסת כי מניעת גרעין מאירן היא אינטרס אמריקני, וכי ארה"ב תנקוט בפעולה צבאית אם יהיה בכך צורך. "מסר כזה מפי הנשיא יהיה יעיל הרבה יותר ממאמציהם של פקידי ממשל להעביר את אותה עמדה מאחורי דלתיים סגורות".

בהמשך המאמר מציין ידלין חמש פעולות מיידיות שעל ארה"ב לנקוט על מנת לשכנע את בנות בריתה, וגם את יריביה, שאפשרות של פעולה צבאית היא ממשית והולכת וקרבה. לדבריו, על הנשיא אובמה להודיע לקונגרס כי הוא שומר לעצמו את הזכות להשתמש בכוח צבאי על מנת למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני. "הדבר יעיד על ההחלטיות של הנשיא והצעד צפוי לקבל תמיכה רחבה בקונגרס".

"אם רצונך בשלום, היה מוכן למלחמה"

כמו כן אומר ידלין כי על ארה"ב לתגבר את הנוכחות האמריקנית במפרץ הפרסי, לפרוס מערכות הגנה מפני טילים באזור ולערוף תרגילים משותפים עם בנות בריתה במזרח התיכון. בנוסף לכך, "על וושינגטון לספק טכנולוגיה צבאית מתקדמת ומודיעין על מנת לחזק את יכולת הצבא הישראלי ולהרחיב את חלון ההזדמנויות לתקיפה ישראלית".

ידלין קורא לבכירים בוושינגטון לדון באופן פומבי על הסכנה האפשרית של שיקום תוכנית הגרעין האירנית לאחר תקיפה. "אחד הטיעונים המשכנעים ביותר נגד תקיפה ישראלית חד-צדדית הוא שהיא תוביל עד מהרה להתפוררות העיצומים הבינלאומיים. כך עשויה אירן לשקם את תוכנית הגרעין במהרה, והפעם תדאג לכך שכל המבנים יוקמו מתחת לאדמה, במקום שבו הם מוגנים מפני תקיפה ישראלית נוספת".

"ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להעביר את האחריות על ביטחונה למדינה אחרת", אומר ידלין, "אך אם ארה"ב רוצה שישראל תיתן עוד זמן לעיצומים ולדיפלומטיה, על ישראל לדעת שלא תישאר לבדה אם האפשריות האלה ייכשלו". את מאמרו חתם ידלין: "כפי שאומר הפתגם, אם רצונך בשלום, היה מוכן (בצורה אמינה) למלחמה".