שגריר ישראל בארה"ב: "מאמין לאובמה שיפעל נגד אירן"

בריאיון מיוחד לתכנית "אולפן שישי", התייחס מייקל אורן השגריר בארה"ב לתקיפה ישראלית אפשרית של מתקני הגרעין באירן. "הנשיא אובמה, בדיוק כמו הנשיא פרס, מבין את הצורך של ישראל להגן על עצמה כמדינה ריבונית. חלון ההזדמנויות לתקיפה הולך ונסגר - השעון מתקתק"

שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, מתייחס בריאיון ל"אולפן שישי" לסוגית תקיפת מתקני הגרעין באירן וטוען כי האחריות לקבלת ההחלטה מוטלת על ממשלת ישראל ולא על גורמים חיצוניים. "גם דחייה של שלוש או ארבע שנים זה הרבה זמן במזרח התיכון", הוא מצהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אורן, שורת הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית לא עצרו ולו במעט את השאיפות הגרעיניות של המשטר בטהרן. "אני חושב שהצליחו לפגוע במשק האירני אבל לא פעלו כלל כדי לגרום לעיכוב בתכנית הגרעין, גם לא באמצעות המשא ומתן".

"האחריות מוטלת על ממשלת ישראל לשמור על ביטחונה, מדינה ריבונית אינה יכולה להפקיד את האחריות על מדינה אחרת, אפילו לא הידידים הקרובים ביותר כמו ארה"ב. השעון לתקיפה מתקתק והחלון הוא קטן", הצהיר אורן.

לאחרונה התייחסו שורה של בכירי צמרת הביטחון האמריקנית בראיונות שונים וטענו כי ישראל מסוגלת לדחות בלבד את תכנית הגרעין. "גם דחייה של שלוש או ארבע שנים זה הרבה זמן במזרח התיכון, ישראל יצאה לפעולה בעירק ב-82 מתוך הערכה שנרוויח שנה-שנתיים לכל היותר, וכעבור שלושים שנה עדיין אין נשק גרעיני לעירק", ציין אורן.

אורן התייחס לדבריו של נשיא המדינה שמעון פרס שטען בריאיון למהדורה המרכזית כי ישראל לא תוכל לתקוף את מתקני הגרעין באירן לבדה. "אני מאוד מעריך את הנשיא פרס, אך האחריות לביטחונה של ישראל מוטלת על הממשלה שנבחרה על ידי הציבור הישראלי ויש הבנה כזאת גם בקרב הציבור האמריקני", ציין השגריר.