מהפכה בצה"ל: מדי הסוואה ללוחמים

בשורה ללוחמי צה"ל: בצבא החליטו להכניס מדי הסוואה ייחודיים שיחליפו את מדי הב' בשדה הקרב, באימונים ובבט"ש. המדים עוברים כעת ניסויים בזרוע היבשה. החידושים: צבעי הסוואה, סקוצ' במקום כפתורים ובד נושם שמפחית הזעה

המדים החדשים בניסוי, השבוע (דובר צה"ל)

בצה"ל החליטו לקחת דוגמה מצבאות מערביים מכל העולם ולספק מדים ייחודיים ללוחמי החי"ר. על פי דרישות מחלקת אמצעי לחימה של זרוע היבשה המדים החדשים יהיו לראשונה בעלי צבעי הסוואה, הכפתורים יוחלפו בסקוצ' או בריצרץ' והבד יהיה אוורירי ונושם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בזרוע היבשה משלימים בימים אלה את הניסויים של המדים, באמצעות שישה קציני מילואים שבוחנים אותם בבוחן מיוחד בווינגייט. כל אחד מהקצינים לובש מדים על פי הדוגמה שנקבעה אך מיצרנים שונים, כדי לקבוע איזה זוג מדים הכי יתאים ללוחמים. התכנון הוא לרכוש עשרות אלפי מדים, שיחולקו לכלל מחלקות החי"ר בגדודים - כולל למפקדים. על פי הצפי, המדים, שיידרשו את אישור הרמטכ"ל, יחולקו ללוחמים בעוד כשנתיים לפחות.

"נושא ההסוואה הוא קריטי ואנחנו לא מתקדמים בעניין הזה לעומת צבאות זרים", סיפר לחדשות 2 באינטרנט ראש מדור ציוד קרבי, סרן יואב גלסטר. "אנו עושים את המהלך מתוך הבנה שללוחם דרושים מדים ייעודיים ושמדי ב' לא מספיקים עבורו". בצה"ל לא סתם מחפשים להיפטר מהכפתורים: "החשש הוא שכפתורים ייפלו בשטח אויב וכך יחשפו אותנו ומזה אנו רוצים להימנע", הסביר סרן גלסטר.

"המדים החדשים יעשו מהפך בביצועי הלוחמים"

עם זאת, בצה"ל מבהירים כי הלוחמים ילבשו את המדים רק בפעילות מבצעית, בפעילות בט"ש ובאימונים, ולא ביציאה הביתה. "המדים החדשים יביאו למהפך בביצועים של הלוחם", סיכם סרן גלסטר. עם זאת, בשל כניסת מדי ההסוואה עתידים בצה"ל לנקוט משנה זהירות כדי למנוע מצב בו לוחמים יחשבו שחבריהם אויב ויירו בהם.

אנשי זרוע היבשה יסיימו את הניסוי בסוף החודש, יגבשו את ההמלצות לגבי המדים המומלצים ויחלו לאשר אותם עם הדרגים הבכירים בצה"ל. במקביל, בצה"ל יתאימו למדים החדשים ווסט חדש ומיגון מתאים לעיניים.