הוריה של החיילת שמתה מסוכסכים - בקברה אין מצבה

מזה כשנתיים מנהלים הורים גרושים דיון בנוגע לכיתוב על מצבת בתם, ששמה קץ לחייה. בעוד אמה של החיילת ואחותה התאומה לא מוכנות ששם האב יופיע על הקבר, טוען האב: "אם השם שלי לא מופיע, שגם שם האם לא יופיע". במשרד הביטחון מנסים למצוא פשרה

מי יופיע על המצבה? ארכיון (חדשות 2)

מאבקים בין הורים גרושים נמשכים לעתים שנים רבות, אך במקרה שלפנינו - המאבק נמשך גם לאחר מותה של בתם המשותפת.

בחודש יוני לפני שנתיים, שמה חיילת צה"ל קץ לחייה. מאז, מתנהל מאבק ארוך של הוריה מול אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, כאשר אמה של המנוחה לא מוכנה ששם אביה, שלטענתה נטש אותה, יופיע על המצבה.

החיילת לא רצתה בקשר עם אביה

שני ההורים הגיעו לדיון סוער שהתקיים לאחרונה במשרד הביטחון, בו לקחה חלק גם אחותה התאומה של החיילת. "היא השאירה מכתב, אבל ממני היא לא נפרדה", אמרה במהלך הדיון. "אם היא הייתה יודעת ששמו יופיע על המצבה, אולי היא לא הייתה מתאבדת. אני מדברת בשמה, היא יודעת שאני אוהבת אותה, ומבחינתי זה הדבר האחרון שאני מבקשת".

גם אמה של החיילת הצטרפה לאיום לפנות לבג"ץ. "היא לא רצתה בקשר ולא הייתה בקשר עם אביה במשך כל השנים. משהו שבר אותה וגרם לה לעשות את המעשה שעשתה. אני מבקשת לחסוך מאחותה התאומה את המצב שבכל פעם שהיא מגיעה לקבר היא תראה את שמו של האב".

בנוסף, ציין בא-כוחן של השתיים כי שלושה ימים לפני המעשה, החליפה המנוחה את שם משפחתה. "האם גידלה את בנותיה לבדה וללא שום שותפות. אם היא לא מוכנה ששם האב יופיע על המצבה אז זה מעיד על הכל.

"הסיתו נגדי את הבנות"

במהלך הדיון, הטיח אביה של החיילת האשמות קשות באמה. "מזה 18 שנים אני לא רואה את הבנות. אני מנהל מאז מאבק, אבל האישה הזו חולה. נתנו לה לגדל את הילדות והיא הסיתה אותן ופגעה בהן בצורה קשה. הבת שלי שילמה את המחיר ואני דואג לאחותה. עכשיו, במותה, אני אהיה קיים על המצבה שלה - אני מוותר 18 שנים אבל לא עוד".

כעת, ינסו במשרד הביטחון למצוא פשרה בשיתוף עם היועץ המשפטי, זאת כדי למצוא נוסח שיהיה מקובל על שני הצדדים. היועץ המשפטי של המשרד סיפר במהלך הדיון כי במהלך השנים נמצאו נוסחים שיהוו פשרה בין הצדדים, אך לא הוסכם על השמטה של אחד משמות ההורים.