"אם ישראל תתקוף באירן לפני הבחירות, ארה"ב תצטרף"

בכירים בסביבתם של נשיא ארה"ב ברק אובמה והמועמד לנשיאות מיט רומני, העבירו מסר ללשכת נתניהו כי יצטרפו למתקפה ישראלית על מתקני הגרעין באירן במידה ותתרחש לפני הבחירות שיתקיימו בנובמבר, כך פורסם ב"מעריב". מסר דומה הועבר גם לידי השגריר הישראלי בארה"ב

בעוד בישראל מתחבטים בשאלת הצטרפות ארצות הברית לפעולה צבאית נגד אירן, בכירים בממשל האמריקני סיפקו את התשובה. גורמים מדיניים ופוליטיים באמריקה העבירו לאחרונה מסרים לממשלת ישראל לפיהם ארצות הברית תצטרף למתקפה ישראלית על מתקני הגרעין במידה ותתרחש טרם קיום הבחירות לנשיאות בחודש נובמבר. כך דווח הבוקר ב"מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האיתותים בדבר הצטרפות אפשרית של הממשל האמריקני למהלך ישראלי הגיעו מסביבתם של הנשיא ברק אובמה, והמועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני הצפויים להתמודד זה מול זה בבחירות הקרובות. על פי הדיווחים, המסרים הועברו הן מיועציו הפוליטיים של רומני, והן מפקידי ממשל הנחשבים למקורבים לנשיא אובמה.

בסביבתו של אובמה הסבירו את התמיכה בכך שהנשיא לא יוכל להתעלם ממתקפה באירן ומתגובה קשה שלה נגד ישראל, לבטח לא בסמיכות למועד הבחירות. להערכת מקורביו, הצטרפות לתקיפה לצד ישראל תוביל לכך שהציבור בארה"ב יימנע מהחלפת נשיא מכהן בעת מלחמה. זאת ועוד, הסתייגות מן התקיפה לאחר שתתרחש, עלולה "להבריח" מצביעים רבים היישר אל מחנה רומני.

האיתותים הועברו גם לידי השגריר הישראלי

מייקל אורן, שגריר ישראל בארצות הברית העביר אף הוא מסרים דומים ללשכת נתניהו בדבר הצטרפות אמריקנית למהלומה ישראלית בעת שתתרחש. בנוסף, קיימים דיווחים בדבר הודעות דומות גם לראשי השדולה למען ישראל, איפא"ק, מטעמם של חברי קונגרס אמריקניים. משגרירות ישראל בארצות הברית נמסר כי הם אינם מעוניין להגיב לפרסומים אלו.

תמיכתה של ארצות הברית לפעולה ישראלית נגד אירן מהווה שיקול מהותי בקבלת ההחלטה בדבר ביצועה. במידה והממשל האמריקני אכן יתמוך בפעולה שכזו, צבא ארה"ב צפוי לסייע בהגנה על העורף הישראלי ובהשגת תוצאות יעילות יותר במתקפה עצמה.