מיוחד: כך נתגונן מפני מתקפת טילים נרחבת

תקיפה באירן צפויה, על פי כל ההערכות כמעט, לגרור תגובת נגד בדמות מתקפת טילים על ישראל מכמה חזיתות. כמה זמן התרעה נקבל, אילו מערכות הגנה נגד טילים עומדות לרשות ישראל ואיך הן צפויות להשתפר כבר בחודשים הקרובים? תמונת מצב

בסתיו הקרוב ינחתו כאן אלפי חיילים אמריקנים לתמרון הגדול אי-פעם, במהלכו יתרגלו שני הצבאות את המערך המשותף להגנה מפני מתקפת טילים על ישראל. מחשש לתסריט של מתקפה משולבת פיתחו בישראל את מערכת ההגנה הרב-שכבתית - חץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקרה של תקיפה באירן, יכולים להתמשש מספר תרחישים - ממתקפת טילים כוללת ועד מצומצמת. במערכת הביטחון נערכים להשלים את המענה שיטפל בשיהאב האירני, בסקאד הסורי וברקטות ארכות הטווח והמדויוקת שבידי חיזבאללה.

האלוף (במיל') גיורא איילנד, שכיהן בעבר כראש המועצה לביטחון לאומי, העריך: "אני חושב שיש סיכוי לא קטן, שתהיה תקיפה ישראלית. סביר שהיא תוביל לתגובה אירנית, אבל גם בעניין הזה חשוב לדעת שגם האירנים יהיו בדילמה. ככל שהתגובה שלהם תהיה יותר חריפה נגד ישראל ובטח נגד דברים אחרים, הם יגררו גם מדינות אחרות, בעיקר את ארה"ב להגיב, ולא בטוח שזה באינטרס שלהם".

10 דקות התרעה לירי מאירן

ישראל מוקפת בעשרות רבות מאוד של אלפי טילים ורקטות המכוונים לעברה מסוריה, לבנון, אירן ועזה. כ-13 אלף מהם יכולים לפגוע בריכוזי האוכלוסייה הגדולים, ומתוכן רק כאלף יכולים לפגוע בתל אביב.

תא"ל (במיל') אילן ביטון, לשעבר מפקד מערך ההגנה האווירית בצה"ל מסביר: "היכולת היא טובה, היא לעולם לא הרמטית, השאלה מול איזה תרחיש פועלים וכמה זה יסלים וכמה זה ימשך? יהיה נזק, אבל אתה ממזער אותו בצורה הכי טובה".

אובמה חתם וארצות הברית תשקיע בסך הכל 680 מיליון דולר בפיתוח, כך הוכנסו שיפורים בחץ שהותאם להשמיד טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. טווח המכ"ם הוגדל ומאפשר למעלה מ-10 דקות התרעה לירי מאירן. "שרביט קסמים" צפוי להיות מבצעי בעוד כשנה, ועד תחילת השנה הבאה תוצב סוללות כיפת ברזל מבצעית חמישית במספר עם יכולות ליירט זילזל, פתח 110 ו-M600 - רקטות שיכולות להגיע מסוריה ולבנון לקריה בתל אביב.

המדינות מסביב מתאמצות לשפר את היכולת, אך לא בטוח שישתמשו בכולה. התשובה הישראלית תהיה מערכת ההגנה הרב-שכבתית ומשמעת של הציבור בכניסה למרחבים המוגנים.