התשובה לאירן? ניסוי מוצלח בחמקן

מטוס ה-F-35, שמסוגל לחמוק ממערכות מכ"ם ביצע ניסוי ראשון של הטלת פצצה חכמה בהצלחה. הפצצה מיועדת לפגוע במטרות בעומק האדמה ולחדור לעומק של עד 20 מטרים. עם זאת, המטוס האמריקני צפוי להיכנס לשימוש בחיל האוויר הישראלי רק בעוד 5 שנים

מטוס F-35 (לייני לאוטר, לוקהיד מרטין)

ניסוי ראשון בפצצות חכמות של מטוס החמקן ה-F-35 שאמור להגיע גם לחיל האוויר הישראלי, הסתיים בהצלחה. במסגרת הניסוי - הראשון מסוגו - המטוס ביצע בהצלחה הטלת פצצה המיועדת לשימוש נגד מטרות קשיחות או בונקרים בעומק האדמה. עם זאת, המטוס אמור להיכנס לשימוש בצה"ל רק בשנת 2017.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה של משרד ההגנה האמריקאי ויצרנית המטוס "לוקהיד מרטין" נמסר כי הניסוי בוצע לפני יומיים, ובמסגרתו טס מטוס החמקן בגובה של 4,200 רגל (כ-1,400 מטרים) במהירות של 400 קשר (כ-730 קמ"ש) והטיל פצצת JDAM מסוג GBU-32.

הניסוי נערך במסגרת סדרת ניסויים שמבוצעים ב-F-35 לקראת כניסתו לשימוש בחי האוויר האמריקני. בין יתר היכולות שלו, הוא תוכנן לבצע נחיתה אנכית בדומה למסוק, אפשרות שנבדקה לאחר הפצצות חוזרות של מסלולי הנחיתה בעירק. כמו כן נבדקת יכולת התדלוק האווירית של המטוס והטסתו באתרים אתגריים מבחינת פני השטח.

יתרונו הגדול של מטוס החמקן הוא ביכולת שלו לטוס מבלי להיחשף במכ"ם. זאת, בזכות הצבת התחמושת בבטן המטוס ולא על גבי כלי הטיס. בנוסף, קיימת במטוס יכולת יירוט ברמת דיוק גבוהה מאוד, שמאפשרת לו לפגוע במטרות שנמצאות מתחת לאדמה בעומק של עד 20 מטרים. בשנת 2016 צפויים טייסים של חיל האוויר הישראלי לצאת לארצות הברית כדי להסב את המטוס לשימוש צה"לי, שאמור לצאת לפועל בשנת 2017.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת