60 שנים על מדים: "פראייר מי שלא בא למילואים"

היום חוגגים בצה"ל את יום ההוקרה למערך המילואים. יוסף צין, בן 77, החל את דרכו במחתרות, בהמשך היה בקורס קצינים עם אהוד ברק ובעצם הוא לא מסכים להפסיק לבוא למילואים. "אני קופץ להקים מחסומי פתע בשתיים בלילה בקלקיליה", הוא מספר, "פראייר הוא מי שלא בא למילואים"

בימים בהם חוק "גיוס לכולם" נמצא בכותרות, מציינים בצה"ל את יום ההוקרה למערך המילואים. מבדיקה שנערכה בצה"ל, עולה כי יוסף צין מהרצליה הוא איש המילואים הוותיק ביותר, שלא מפספס שום הזדמנות לעלות על מדי ב' ונעליים גבוהות - ולתרום לביטחון המדינה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא מוכן שיגידו לי שאני משוחרר", אמר צין בריאיון לתכנית "שש", "אני חושב שכל אחד צריך להרגיש שהמדינה שלנו נמצאת במצב ביטחוני שדורש שכל אחד יתרום את חלקו. החלק הקטן והפשוט ביותר הוא להגיע למילואים ולעזור לצה"ל להילחם נגד המצבים שנכפים עלינו".

צין החל את דרכו בצה"ל לפני 60 שנים, ואפילו סיים קורס קצינים עם אהוד ברוג, שהפך לימים לאהוד ברק, רמטכ"ל ושר הביטחון. "יש הפגנות עכשיו שקוראים לעצמם פראיירים. אני לא מרגיש פראייר אלא כאחד שממלא את חובתו. מי שלא בא למילואים הוא פראייר", אומר בחיוך צין.

על אף גילו המבוגר, צין ממשיך להתנהג ולבצע פעולות שגרתיות של חייל לכל דבר. "אני משרת בפלוגת מג"ב, ואם צריך לעשות מחסומי פתע בשתיים בלילה כדי לעצור פיגועים אני קם איתם. הערבים מכבדים אותי ושמחים שאני מגיע. זה חלק מהקוריוז של שירות המילואים", סיכם.

המילואימניק הממוצע: אקדמאי בן 31

לקראת יום מערך המילואים בצה"ל פורסמו בצה"ל מספר נתונים על המשרתים. מהנתונים עולה ש-69% מכלל ימי המילואים מבוצעים על ידי חיילים מהמערך הלוחם, 50% מהם נשואים.

נתון מעניין נוסף שנמסר מצה"ל הוא שכחמישית ממשרתי המילואים נולדו בחו"ל. 1,200 מהם בגיאורגיה, 720 מהם באירן, 30 בפיליפינים וחמישה מבחריין.