דיווח: "לישראל ראיות על קשר לבנוני לפיגוע בבורגס"

ה"ניו יורק טיימס" האמריקני ציטט בכיר מודיעין ישראלי באומרו כי זוהה קשר טלפוני שהתנהל בין גורם עלום בעיר הקיט הבולגרית לבין אישיות מוכרת בלבנון, מה שלטענתו מעיד על מעורבות אירן וחיזבאללה באירוע. מנגד, לא ממהרים באירופה להסתמך על הממצאים - ודורשים הוכחות נוספות

האוטובוס שבו התרחש הפיגוע (אביגדור שטרן)

האם קיימות ראיות מוצקות למעורבותן של חיזבאללה ואירן בפיגוע בבורגס? במאמר מקיף בנושא, מדווח הבוקר ה"ניו יורק טיימס" האמריקני כי שירותי המודיעין של ישראל ניטרו שיחות טלפון חשודות רבות שהתנהלו בין גורמים ששהו בעיר הקיט הבולגרית לבין מקורות בלבנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר ביטחוני ישראלי, שלא הזדהה בשמו, אמר לעיתון כי הקשר בין אותם הגורמים החל כחודשיים לפני הפיצוץ באוטובוס התיירים שגבה את חייהם של חמישה מהם, והגיע לשיא בשלושת הימים שקדמו לפיגוע.

באשר לזהות הצדדים, הדגיש אותו הבכיר כי בעוד שזה ששהה בלבנון מוכר לכוחות המודיעין של ישראל - נותר מקבילו בבולגריה עלום.

באירופה דורשים עוד ראיות

חרף הטענות, לא ממהרים באירופה להטיל את האחריות לביצוע הפיגוע על חיזבאללה ואירן. בכירים ביטחוניים ביבשת הסבירו כי לא יפנו אצבע מאשימה ברורה לעבר הרפובליקה האיסלאמית וארגון הטרור, עד שלא יימצאו ראיות ברורות למעורבותם הישירה בהכנת המתקפה.

"התעוררו כמה ספקות באשר לקביעה לכאורה שחיזבאללה עצמו היה אחראי לפיגוע, ולא - למשל - אירן באמצעות אישית שונים בעלי זיקה מסוימת אליו", אמר גורם ביטחוני בכיר בגרמניה.

כבר זמן קצר אחרי הפיגוע מיהר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להאשים באופן ברור את אירן באחריות לביצועו. מנגד, מיהרו בטהרן ובחיזבאללה לספק לכך הכחשה גורפת כמעט באופן מיידי.

ביטוי לחוסר הבהירות באירופה באשר למעורבות חיזבאללה באירוע מתגלם, בין היתר, בהחלטת האיחוד מהשבועות האחרונים להימנע מלהוסיף את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור המוכרים.