דיווח: אירן השיגה התקדמות משמעותית בתכנית הגרעין הצבאית

דיפלומטים מערביים ופקידים ישראלים בכירים, המעורים בשיחות הסגורות שמטרתן למנוע מהרפובליקה האסלמית לשים את ידיה על נשק גרעיני מסרו, כי משטר האייתולות נמצא בשלב מתקדם בכל הנוגע לפיתוח נשק גרעיני. עוד נמסר, כי במערב התגבשה הערכה מחודשת מאז חודש פברואר, כשאירן סירבה לאפשר לפקחי סבא"א לבקר בבסיס פרצ'ין

תמונת המצב המודיעינית השתנתה (רויטרס)

על רקע הפרסומים ההולכים וגוברים לגבי תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באירן, פירסם הבוקר עיתון "הארץ" פרטים חדשים, שלפיהם הושגה התקדמות משמעותית בפרויקט הגרעין של הרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים במערב המעורים במאמצים למנוע מהרפובליקה האסלאמית נשק גרעיני מסרו כי מידע מודיעיני חדש שהתקבל לגבי מיקומו של המשטר הרדיקלי בתכניתו הצבאית מלמד כי בחודשים האחרונים נרשמה התקדמות בנושא, המשנה את כל תמונת המצב. המידע הועבר על ידי גורם מערבי שביקש שזהותו לא תיחשף משום שלא קיבל אישר לחשוף את המידע המודיעיני הרגיש.

בעקבות המידע החדש, ביצעו סוכנויות המודיעין במערב ובישראל הערכת מצב מחודשת כבר בחודש פברואר, מועד סירובה של אירן לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבחון את הנעשה בבסיס פרצ'ין הסמוך לטהרן. ההתנגדות האירנית לכניסת הפקחים למתקן, בצירוף ידיעות נוספות שהגיעו לידי גורמי הביון, הן אלו שהובילו בסופו של דבר לביצוע ההערכה המחודשת.

נתניהו לרומני: "תקיפה באירן תפיל את משטר האייתולות"

בתוך כך, גורמים מדיניים דיווחו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין בפני המועמד לנשיאות ארה"ב מיט רומני כי תקיפה ישראלית או אמריקנית באירן תביא להפלת משטר האייתולות במדינה.

במהלך ביקורו של רומני בישראל, אמר נתניהו בפגישתם המשותפת כי על אף החשש שתקיפה "תאחד את פלגי החברה האירנית מאחורי המשטר, תקיפה עלולה להמחיש את פגיעותו ולשמש נקודת מפנה בהפלתו".