ארה"ב למורסי: "נסייע במיגור הטרור בסיני"

אחרי ש-16 חיילים מצבאו שילמו בחייהם על הפיגוע המשולב, התחייב נשיא מצרים "להיפטר מהגורמים המאיימים על הביטחון בסיני" וכינה את הפעולה "פחדנית ומתועבת". בוושינגטון הציעו להגיש סיוע בהשבת השקט לחצי האי

מורסי בצפון סיני, היום (רויטרס)

חקירת הפיגוע המשולב בדרום נמשכת במקביל בישראל ובמצרים. אמש, אחרי הצהרות נחושות מצד גורמים בקהיר על כוונותיהם לטהר את סיני מפעילי טרור, הציעה ארצות הברית לסייע במאמצים להשיב את השקט בחצי האי על כנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מגנים בכל לשון את הפיגוע הרצחני הזה", אמר אמש דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פטריל ונטרל. "אנו מציעים לממשלת מצרים עזרה במאמציה להשיב את הביטחון לסיני".

אתמול בערב, אחרי סיור מקיף שערך נשיא מצרים, מוחמד מורסי, בצפון סיני - פרסם דוברו, ד"ר יאסר עלי, הצהרה על כך שהורה לראשי מנגנוני הביטחון של ארצו "לפעול כדי להיפטר מהגורמים המצויים באזור ומאיימים על היציבות שבו".

מורסי עצמו הגדיר אתמול את מתקפת הטרור כ"פיגוע פחדני ומתועב", והתחייב כי "לא נעבור על האירוע הזה בשתיקה מבלי לגבות מחיר כבד ממי שהיה אחראי לו".

בישראל גינו, ב"אחים המוסלמים" האשימו את המוסד

בישראל שיגרו אתמול מכתב תנחומים לעם המצרי על מות 16 מחייליו במתקפת הטרור אמש, אבל ב"אחים המוסלמים" - התנועה שאליה משתייך הנשיא, מוחמד מורסי, הפנו את האצבע המאשימה לביצוע הפיגוע דווקא לעבר ישראל.

"המוסד הישראלי משקיע מאמץ רב כדי לפגוע במהפכה של מצרים מאז שהתרחשה", מסרו בתנועה - שם ציינו כי הראייה לכך היא אזהרת המסע החמורה שפרסם המטה ללוחמה בטרור בימים האחרונים. "ההנחיות שפרסמה ישראל לאזרחיה לעזוב את סיני באופן מיידי מהוות הוכחה לכך".

גם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה גינה את הפיגוע בסיני, בנאום שנשא בארוחה לשבירת צום הרמדאן בלבנון, ורמז שישראל עומדת מאחורי הפיגוע. "המרוויחה הגדולה מהתקרית הזאת היא ישראל", אמר והוסיף כי העובדה שמייחסים מעשה שכזה לדת האיסלאם היא מצערת.

במשרד החוץ בירושלים מיהרו להפריך את ההאשמות ומסרו כי "אפילו האנשים שמעלים טענות מסוג זה יתקשו להאמין לשטויות שהם עצמם אמרו".

הנייה: "ישראל אחראית"

פרט לישראל, העביר תנחומים על הרג החיילים המצריים במבצע גם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. בשיחת טלפון שקיים עם מורסי אמר כי הוא "מגנה בחריפות את המעשה הנפשע הזה" והדגיש את "החשיבות הרבה שיש לביטחונה ולשמירה על יציבותה של מצרים עבור העם הפלסטיני וחמאס".

ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה האשים הלילה את ישראל באחריות למתקפת הטרור. "ישראל אחראית, כך או אחרת. מדובר בניסיון להביך את ההנהגה המצרית ולייצר בעיות חדשות בגבול, בניסיון להרוס את המאמצים לסיום המצור על עזה", אמר הנייה לערוץ הטלוויזיה של החמאס "אל-אקצא".

"אנו קוראים למצרים לדון בכל הנושאים הקשורים לאינטרסים ההדדיים של מצרים ושל הפלסטינים", אמר. "שום פלסטיני אינו מעוניין להרוג אף אחד במצרים. כל מתקפה הפוגעת בביטחון מצרים מכוונת גם נגד ביטחון הפלסטינים", הוסיף.