כך הושמד רכב המחבלים מהאוויר

יממה לאחר סיכול הפיגוע אמש בכרם שלום, נחשף תיעוד פעילות חיל האוויר, שעצרו את הרכב המשוריין ובו המחבלים, שעה שדהר לתוך שטח ישראל. כוחות הביטחון המצריים עורכים מצוד אחר מעורבים נוספים

סרטון שצולם בכלי הטיס שהשמיד את הרכב המשוריין שבו נכנסו המחבלים לשטח ישראל לאחר שחצו את הגדר. בסרטון נראית בבירור הפגיעה ברכב, כשבמקביל בוצע לעברו ירי קרקעי של טנקים וחי"ר. הרכב, שנסע במהירות ספג פגיעה ישירה והאט את נסיעתו עד שנעצר לחלוטין. בשעות אלו עורכים כוחות הביטחון המצריים מצוד אחר מעורבים נוספים בפיגוע, באמצעות חיל האוויר והמצרי וכוחות קרקע.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות אחר הצהריים, ישראל העבירה לידי מצרים את גופות המחבלים שנהרגו בפיגוע. ההעברה התבצעה במעבר כרם שלום, בדיוק מהמקום שבו שב גלעד שליט בזמנו לישראל. גורמי ביטחון במצרים שחוקרים את המקרה טוענים שגורמים בעזה סייעו בביצוע הפיגוע. במקביל, קרא הערב ראש ממשלת חמאס אסמאעיל הנייה להקים ועדה ביטחונית משותפת לחמאס ולמצרים, בעקבות הפיגוע. בתום דיון דחוף שקיימה ממשלת חמאס, פרסמה הטלוויזיה הרשמית של החמאס הודעה רשמית מטעם הנייה, שהדפה את הטענות כי גורמים פלסטיניים היו מעורבים בפיגוע והכריזה חקירה פלסטינית עצמאית של נסיבותיו.

"שום גורם פלסטיני לא היה מעורב בכך, יש להמתין לסוף החקירה", אמר איהאב אל-רסיין, דובר משרד הפנים של חמאס ל"אל-ג'זירה". "גם בפיגוע הקודם האשימו את הפלגים הפלסטינים בכך, והוכח אחרת. מפיק התועלת מהפיגוע אמש הוא הכיבוש הציוני בלבד. חמאס מוכן לשתף פעולה במישור הביטחוני ובכל מישור אחר בחקירת האירוע ובחשיפת נסיבותיו. מי שביצע אותו הוא פושע. גם אם הפיגוע בוצע על ידי פעילים פלסטינים או בסיועם - הרי שישראל היא היחידה שמפיקה תועלת מכך. היא רוצה להשתלט על סיני".

משרד החוץ הישראלי שיגר הודעת תנחומים למצרים בעקבות הפיגוע, בה נמסר כי "השלום בין שתי המדינות הוא אינטרס של שני העמים ונפעל בשיתוף פעולה למען השלום והיציבות באזור".

ככל שנוקפות השעות, הולכת ומתבהרת התמונה סביב ניסיון הפיגוע בכרם שלום אמש. בצה"ל בודקים כעת כיצד נכנס הרכב המשוריין כ-2 ק"מ לתוך שטח ישראל, ולא נעצר עוד בגבול. טנדר-נפץ שנחטף גם הוא ממוצב צבא מצרים ונסע לפני המשוריין התפוצץ בחציית הגדר, אך הרכב השני המשיך בנסיעה על כביש אזרחי במשך כ-2 ק"מ כשמולו כוח צה"ל וגם כלי רכב אזרחיים. המשוריין עבר בנסיעתו את הכניסה ליישוב כרם שלום ואת הכניסה למחנה עמיתי, כשכל הזמן כלי טיס של חיל האוויר מבצעים אחריו מעקב ויורים לעברו.

רכב של סיירת צנחנים מצטרף בשלב זה למרדף, אך גם הוא לא מצליח לעצור את המשוריין. לבסוף, לאחר ששני טנקים סוגרים על הרכב מלפנים ומאחור, יורה כלי טיס שני טילים על הרכב, הוא נתקע ומתחיל לבעור.

הכוחות מנעו "מגה-פיגוע"

שישה מחבלים שנסעו בתוך הרכב נהרגו במקום. שניים אחרים נמלטו רגלית - אך נורו למוות על ידי כוח צה"ל. גורמים בצה"ל מדגישים שכל הכוחות פעלו כנדרש באירוע ומנעו "מגה פיגוע" שיכול היה לגרום לנפגעים רבים ביישובי האזור.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק סיירו בצהריים במקום שבו סוכל הפיגוע. נתניהו אמר לחיילים, "אני מבקש לשבח את צה"ל והשב"כ על סיכול פיגוע גדול מאד. נערכתם נכון ופעלתם נכון. אני מבקש גם להביע צער על ההרג של החיילים המצריים. אני חושב שברור שלישראל ולמצרים יש אינטרס משותף לשמור על גבול שקט ביניהן. עם זאת מתברר פעם אחר פעם שכשמדובר בביטחון אזרחי ישראל, מדינת ישראל חייבת ויכולה לסמוך רק על עצמה. אין מישהו שיכול למלא את התפקיד הזה זולת צה"ל וזרועות הביטחון של מדינת ישראל וכך נמשיך לנהוג".

הרמטכ"ל: "הצלחנו לסכל את הפיגוע תוך 15 דקות"

ערנות, נחישות ומודיעין מצוין - כך סוכל אמש ה"מגה פיגוע" בכרם שלום. הרמטכ"ל בני גנץ שסייר הבוקר באזור גדר הגבול שנפרצה על ידי המשוריינים שחטפו מחבלי הגי'האד ממוצב מצרי אמר: "נמנע פה אסון גדול מאוד".

"אני מתרשם מתוך מה שהספקתי לראות עד עכשיו ומהדיווחים שנמנע פה פיגוע מאוד מורכב", אמר גנץ במהלך הסיור. "מדובר בפעולה מאוד טובה ומשותפת של כלל כוחות המודיעין, חיל האוויר, האוגדה, החטיבה, השב"כ, השריון. זאת מערכת מדהימה, בתום 15 דקות הצלחנו לסכל את הפיגוע".

בהכנת הידיעה השתתף תום שרון